• 0 Položky - 0,00 
    • V košíku nie sú žiadne produkty.
Kto som? 
Kto som? 

Kto som? Kto naozaj som?

Kto som? Väčšina z nás sa cíti ako osoba. Veľa ľudí verí, že sú tým, čo vidia v zrkadle. To, čo vidím v zrkadle je moje telo a ak je to moje telo, potom nie som to, čo je v zrkadle, pretože to, čo mi patrí, tým nemôžem byť. Som vlastníkom tela, používam ho. Telo je nástrojom môjho prežívania, Takže to isté vieme tým pádom povedať aj o našej mysli a osobnosti. Naša myseľ a osobnosť sú tiež našimi nástrojmi, tieto nástroje tvoria naše skúsenosti, je to tak preto, lebo všetko, čo sa nám deje nás má niečo naučiť a máme z toho čerpať. Ale ja nie som ja, kým sa stotožňujem s mojimi nástrojmi a verím, že žijem život seba samého, a tým, že to robím, prijímam úplne iný životný program podľa zákona rezonancie ( čo vyžarujem, to aj dostávam: myslím na chudobu som chudobný, myslím na bohatstvo, žijem v blahobyte), ako keď spoznám kto naozaj som. V skutočnosti je každý z nás vedomie, čistá energia, čistá existencia. Keď zistíte, kto naozaj ste, začnete do svojho života vťahovať zodpovedajúce udalosti a zažívať úplne iný život. To znamená že, bežné problémy, ktoré zažívate zmiznú, Už ich nebudete musieť riešiť, pretože prestanú prichádzať. Je veľmi dôležité rozhodnúť sa spoznať sa, pretože každý môže mať lepší život, nič vám nebráni mať lepší život, len vy sami. Spoznať samých seba je dlhý a intenzívny proces, ktorý v skutočnosti nikdy nekončí. S touto otázkou sa budete pravdepodobne zaoberať celý život, a preto ani po prečítaní tohto článku nebudete úplne vedieť, kto ste, ale budete mať jasnú predstavu o tom, čo potrebujete vedieť na tejto dlhej ceste poznania. Všetci sa líšime hodnotami, ktoré si vytvárame, vlastnosťami, zručnostiach a práve to nás robí takými jedinečnými. Predsa nikto nie je presne taký istý ako ten druhý, každý máme iný talent a vlastnosti. To znamená, že nikto vám nemôže povedať kto vlastne ste. Samozrejme, vaši blízki vám môžu napovedať alebo poskytnúť indície, na ktorú oblasť vášho života by ste sa mali bližšie pozrieť. Ale ostatné už musíte urobiť vy. Zamyslieť sa a sami zistiť, kto naozaj ste. K tomu vám pomôže rozobrať si týchto 6 oblastí. Rozobratie týchto oblastí vám pomôže zorientovať sa vo vašich charakteristických črtách. Budete zisťovať, čo vás odlišuje, vaše silné stránky, v čom ste dobrí, vaše slabé stránky, čo robíte radi, aké máte záujmy a tiež aké sú vaše ciele vo všetkých týchto oblastiach.

„Aká veľká priepasť je človek! Hlavnou príčinou jeho poblúdení je to, že nepozná sám seba.“

— Aurelius Augustinus

Oblasti, ktoré nás charakterizujú

Položíme si konkrétne otázky pre každú oblasť, aby ste takpovediac sami zistili, aké sú vaše záujmy, hodnoty a ciele. Ak máte čas a voľno, môžete si všetky otázky hneď aj zodpovedať. Vezmite si pero a papier a urobte si toto cvičenie.

 Prvá oblasť, na ktorú sa pozrieme, aby ste zistili, kto skutočne ste, sú vaše vlastnosti, takže to, čo vás odlišuje, keď o sebe premýšľate, aký ste človek, ktoré vlastnosti vám prídu na um spontánne. Nemusíte sa v tejto otázke hlboko hrabať, lebo všetko, čo hľadáte, je v skutočnosti celkom viditeľné. Ak s touto otázkou máte problém, spýtajte sa vašich blízkych, ktorí vás naozaj poznajú. Spýtajte sa ich, čo si o vás myslia, čo by o vás povedali, keby sa ich niekto na vás pýtal. Zamyslite sa, čím sa líšite napr. od sestry, brata alebo priateľa. Či od šéfa alebo kolegu. Akými vlastnosťami prispievate do kolektívu, v ktorom pracujete. Stačí tri až päť slov, ktoré vás najlepšie vystihujú.

Druhá oblasť, na ktorú sa pozrieme sú vaše silné stránky, čiže to v čom ste naozaj dobrý. Snažte sa zabudnúť na všetky tie prázdne frázy, ktoré ste sa naučili na pracovné pohovory. Toto je o tom byť k sebe naozaj úprimný a nehovoriť niečo, čo chcú počuť ostatní alebo aké silné stránky by ste chceli mať. Vymenujte tie, ktoré skutočne máte.

Odpovedzte si na otázky:

V čom sa vám vždy mimoriadne darí?

V ktorom školskom predmete ste boli naozaj dobrý?

Ktoré nástroje alebo pomôcky viete perfektne používať?

V čom vás iní chvália a v čom ste sa zlepšili. Ak je pre vás ťažké odpovedať na túto otázku, môžete tiež nechať prácu na ostatných a spýtať sa niekoho, kto vás naozaj dobre pozná, čiže niekto ako vaši súrodenci, vaši rodičia, váš najlepší priateľ. Stačí sa len opýtať: Čo si myslíš, v čom som dobrý/á? Čo na mne obdivuješ? Aké sú podľa teba moje silné stránky?  Určite dostanete veľmi zaujímavé a užitočné odpovede.

Tretia oblasť, na ktorú sa pozrieme, sú vaše slabé stránky. Každý človek má slabé stránky, každý z nás má oblasti, ktoré dobre nepozná. Sú veci, ktoré nám proste nejdú alebo nás nezaujímajú, a preto je pre nás ťažke sa do nich pustiť. Je to ľudské a odlišuje vás to presne takým istým spôsobom od ostatných ľudí ako vaše silné stránky. Sú a vždy budú veci, v ktorých budete celkom dobrý, ale vždy bude oveľa viac vecí, v ktorých budete naozaj zlý/á a to je tak v poriadku.

Položte si nasledujúce otázky:

V čom nie si ste dobrý/á, čo robíte s ťažkosťami, začo vás zvyknú kritizovať. , čo by ste najradšej na sebe zmenili. Na túto úlohu ani nepotrebujeme pomoc iných ľudí, pretože svoje slabé stránky pozná každý.

 Štvrtá oblasť, na ktorú sa chceme pozrieť, sú vaše hodnoty. Všetky oblasti, ktoré sme si doteraz opísali, by vám vedeli zodpovedať aj iný ľudia. Túto oblasť, ale viete opísať, len vy sami. Len vy sami viete aké sú vaše hodnoty, čo je pre vás v živote dôležité, pre čo žijete, čoho by sa nikdy nechcete vzdať. Či už to je sloboda, úprimnosť, istota, rodina, priateľstvo dobrodružstvo atď. Poznanie svojich hodnôt vám pomáha pri všetkých budúcich rozhodnutiach, sú ako kompas, ktorý nás vedie, tým smerom, ktorým chceme ísť. Dávajú nám silu ísť ďalej, za tým, čo nás naozaj napĺňa.

Piatou oblasťou sú naše záujmy a koníčky.

Takže to, čo vás naozaj zaujíma. Tieto otázky vám pomôžu pri preskúmavaní tejto oblasti.

Ktorú rubriku v novinách čítate ako prvú?

O ktorej téme máte doma najviac kníh alebo časopisov.

O čom sa najradšej rozprávate?

Čo radi vo svojom voľnom čase robíte?

S kým by ste si najradšej vymenili deň a prečo práve s tou osobou? Proste spíšte si všetko, čo vás napĺňa a zlepšuje vám deň.

 V poslednej oblasti sa pozrieme na vaše osobné ciele. Naše ciele o nás vypovedajú veľa, omnoho viac, než si myslíme. Vaše ciele sú to po čom túžite, ale nemáte to ešte. Je to niečo, čo máte v pláne uskutočniť. Napr. chcete cestovať po svete, chcete mať veľkú rodinu, chcete sa realizovať ako umelec, to všetko vypovedá o vás ako o človeku. Aj keď je táto oblasť v našom živote taká dôležitá, zvyčajne je pre nás neuveriteľne ťažké rozobrať si ju, keďže veľa ľudí ani nevie povedať, aké ich životné ciele sú. A samozrejme ciele sa z času na čas aj menia, takže tu je tip, ako sa môžete dozvedieť o svojich cieľoch viac.

Ako prvé, zabudnite na pracovné názvy, ako právnik, lekár, podnikateľ alebo čokoľvek, čo je vaším cieľom. Život nie je o tom stať sa lekárom. Napr. Keď sa chcete stať lekárom, vaším cieľom je predsa pomôcť ľuďom, vyliečiť ich alebo byť uznávaní a rešpektovaní. To sú ďalšie ciele, ktoré stoja za tým, že ste lekárom. Predstavte si, že máte 98 rokov. Šediví a vráskaví sedíte na verande pred domom a premýšľate o svojom živote, pretože cítite, že sa váš život blíži ku koncu. Načo by ste si museli zo svojho života spomenúť, aby ste mohli zomrieť spokojní a šťastní? Čo by ste museli zažiť? K čomu ste určite prispeli? Aký človek by ste museli byť. Ako by ste museli zmeniť svoj život, čo by ste museli vidieť a zmeniť , aby ste mohli v pokoji zomrieť.

 Tak toto bolo 6 oblastí, ktoré vám pomôžu pri sebapoznávaní. Ak ste našli odpovede na otázky, ktoré sme vám v tomto článku položili, tak potom vedzte, že ste sa oveľa viac priblížili k otázke kto som a s každou novou odpoveďou, ktorú nájdete si spresníte obraz o sebe. Vždy je dobré mať jasnejšie v tom, kto vlastne ste, čím vynikáte, čo vás poháňa, v čom ste dobrí, v čom nie ste taký dobrí, čo vás zaujíma az čoho ste nadšení. Pretože všetky tieto veci, vaše vlastnosti, vaše ciele, vaše hodnoty, vaše silné a slabé stránky, to ste naozaj vy. A keď viete, kto naozaj ste, môžete robiť rozhodnutia, ktoré zodpovedajú vašim hodnotám, môžete robiť prácu, v ktorej vynikáte, ktorá si vyžaduje vaše silné stránky. Potom môžete vyhľadávať prostredie, v ktorom sa budete cítiť dobre, s ľuďmi, ktorí zdieľajú vaše záujmy a ciele. Môžete byť proste sami sebou v živote, ktorý je aj tak len váš.

A o to predsa ide, žiť svoj vlastný život.

Kúpou predplatného získavate prístup k workshopomvýzvam, k rôznym zaujímavým informáciám. 

Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.

Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂

Ďakujeme, že nás podporujete 🙂

pravda vs. klamstvo (10)