Zdravé telo
Veľmi častým problémom, ktorým trpíme, sú bolesti hlavy, ktoré môžu prejsť dochronických stavov, ktoré nie sú moc príjemné. Bolesti hlavy môže spôsobovať veľa faktorov, jedným z najčastejších sú problémy s chrbticou, preto treba dbať pri liečbe týchto stavov aj na správny pohyb a cviky s tým súvisiace.
Pri častých bolestiach hlavy a migréne odporúčajú bylinkári niekoľko dní užívať ráno a večer hrnček odvaru z tejto zmesi:
vňať ľubovníka 20 g
kvety prvosienky 20 g
kvety kaliny 20 g
Pol polievkovej lyžice nadrobno pokrájanej zmesi sa sparí 0,5 l vody, povarí sa 1 min. Nechá sa 10 min. lúhovať a precedí sa. Užíva sa polovica odvaru ráno a polovica večer.
Pri migréne a bolestiach hlavy pomáha potierať čelo a spánky roztokom 20 kvapiek mätového oleja v 20ml liehu. Odporúča sa aj priložiť na čelo rozdrvené lístky z mäty piepornej.
Úplná klasika v boji s migrénou je tento druh margaréty, ktorú nájdete aj pod názvom Rimbaba obyčajná. Nakrájajte vňať, listy aj kvety nadrobno, nasypať do pohára a zaliať čo najsilnejším alkoholom (stačí aj vodka, ale lieh je predsa len lepší). Nechajte lúhovať asi týždeň až dva v tme. Potom už stačí precediť. Pri nástupe migrény začnite s 10 kvapkami a postup opakujte päťkrát po pol hodine. Z listov si môžete vyrobiť aj čaj.
Pri bolestiach hlavy sa aj osvedčilo piť 2x denne malý hrnček čaju pripraveného zo zmesi: listy mäty piepornej 30g, listy medovky 20g, kôra škorice 10g.
Medovka lekárska sa používa na migrénu pripravením tejto zmesi:
listy medovky 20 g
listy skorocelu 20 g
kvety lipy 30 g
koreň horca 5 g
Polievková lyžica tejto zmesi sa varí v litri vody až na objem 0,75 l. Pije sa 3x denne hrnček.
Levandulový éterický olej
Prevarte 6 pohárov (1,2 litra) vody a pridajte do nej 8 kvapiek levanduľového éterického oleja. Túto zmes potom použite na odparovanie, najlepšie v odparovačoch vody.
Môžete tiež rozriediť 1 až 2 kvapky levanduľového oleja v 1PL slnečnicového oleja a s touto zmesou si potom masírovať spánky.