Sila podvedomia
Tento pocit pravdepodobne poznáte všetci, keď tvrdo pracujete, robíte všetko, čo považujete za správne, snažíte sa robiť všetko, čo najlepšie, ale akosi ste stále na jednom mieste a nedokážete získať to, po čom naozaj túžite a najhoršie na tom je, že získate pravý opak toho, čo naozaj chcete. A potom sú tu ľudia, ktorí sa ani nesnažia, ale aj tak majú peniaze a úspech. Prečo je to tak? Prečo niektorí ľudia získavajú to, čo chcú dokonca bez námahy, kým iní bojujú bez úspechu. Odpoveďou je, že používajú svoje podvedomie inak.
Ako funguje naše podvedomie a rozdiel medzi vedomou a podvedomou mysľou.
Vedomá myseľ je ako kapitán lode. Kapitán je na palube a vidí kam pláva loď a všetko kontroluje. Strojníci, ktorí sú zodpovední za ovládanie motorov, ďalších prístrojov a nevidia, čo sa mimo lode deje, lebo sú vo vnútri lode a poslúchajú rozkazy, ktoré prichádzajú od kapitána. Títo strojníci sú ako podvedomie, nevedia kam idú, len plnia rozkazy. Rovnako tak je vaša vedomá myseľ kapitánom vašej lode, vášho tela a vášho okolia. Vaše podvedomie prijíma rozkazy, ktoré mu dávate na základe toho, čomu vaša vedomá myseľ verí, a čo prijíma ako pravdivé. O príkazoch nepochybuje. Nezaoberá sa myšlienkami, či sú vaše príkazy dobré alebo zlé, pravdivé, alebo nepravdivé. Reaguje podľa povahy vašich myšlienok. Vaše podvedomie nemá schopnosť argumentovať alebo sa brániť. Pokiaľ mu podáte zlú informáciu, príjme ju ako pravdivú, preto keď si opakovane hovoríte “nemôžem si to dovoliť“ vaše podvedomie vás vezme za slovo a môžete si byť istí, že bude plniť vaše príkazy. Budete prechádzať životom a zažívať nedostatok a veriť, že to spôsobili okolnosti. Vôbec vás nenapadne, že ste si tieto okolnosti vytvorili myšlienkami sami.
Každý má právo byť bohatý
Nedovoľte nikomu, aby sa vám smial za to, že chcete byť bohatí. Byť bohatý je nielen dobré, ale dokonca veľmi dobré. Keď vám v tele voľne prúdi krv, ste zdraví. Keď vo vašom živote voľne prúdia peniaze, ste finančne zdraví a na tom nie je nič zlé. Chudoba nie je žiadna cnosť, je to duševná choroba ako každá. Keď sme fyzicky chorí, uvedomujeme si, že s nami nie je niečo v poriadku, vyhľadáme pomoc a náš stav liečime. Rovnako tak je to aj s nedostatkom hojnosti, keď ju nemáte, niečo s vami nie je v poriadku. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo je s vami zle a prečo sa vám, nedarí získať to, čo chcete? Existujú tri kľúčové dôvody, prečo sa vám nedarí získať to, čo chcete.
1. Závisť
Určite sa viacerým z vás už stalo, že ste videli niekoho šoférovať drahé auto a pomysleli ste si, že bohviečo nezákonného ten človek robí, keď si môže dovoliť kúpiť také luxusné auto alebo prečo takí arogantní ľudia môžu jazdiť v luxusných autách. Toto všetko sú závistlivé myšlienky, slová a často hodnotíme druhých na základe toho, čo vlastnia aj napriek tomu, že toho človeka nepoznáme a nevieme, čím sa naozaj zaoberá. V podstate veľa ľudí hovorí o ľuďoch, ktorí dosiahli akýkoľvek úspech zle bez ohľadu nato, aby sa pozreli, čo za tým stojí. Veľakrát si to človek ani neuvedomuje, pretože závisť väčšinou pramení z toho, ako sme boli učení od mala a aký názor malo naše okolie a rodina na úspešných ľudí. Stavia vás to do negatívnej pozície, preto od vás bohatstvo odchádza namiesto toho, aby k vám prúdilo. Pokiaľ vás dokáže naštvať prosperita alebo veľké bohatstvo ostatných ľudí, potom svoje bohatstvo od seba odstrkujete. Pamätajte, že strácate to čo odsudzujete a zároveň nemôžete priťahovať to, čo kritizujete. Zostali by ste s priateľom alebo priateľkou, ktorí vás neustále kritizuje? Pokiaľ ste si mysleli závistlivé veci o niekom bohatom, prestaňte to robiť pre svoj vlastný prospech. Myšlienka, ktorú máte o druhom človeku je vaša myšlienka, pretože si ju myslíte. V skutočnosti vytvárate vo svojej skúsenosti to, čo si o druhom človeku myslíte a cítite. Vytvárate sugesciu, ktorú dávate druhému, sebe, pretože vaša myseľ je zdrojom, ktorý vaše myšlienky vytvoril. Vaše podvedomie to zaznamenáva a prehráva vám ich. Keď v týchto dňoch uvidíte napr. mladého muža, ktorý šoféruje pekné auto, majte z neho úprimnú radosť. Cíťte sa šťastní, že môže šoférovať tak pekné auto. V duchu mu poprajte všetko najlepšie a ďakujte za to, že vás motivuje a ukazuje vám, čo je možné. Hovorte si, keď to dokáže on, dokážem to aj ja.
2. Príliš sa snažíte
Predpokladaj, že by vám niekto povedal, aby ste šli po úzkej doske, ktorá je na podlahe. Urobili by ste to ľahko a bez žiadnych námietok, ale teraz si predstavte, že by tá doska bola 50 m vysoko medzi dvomi stenami, zvládli by ste to aj tak? Pravdepodobne nie, vaša túžba ísť po doske, by sa dostala do konfliktu s vašou predstavivosťou. Predstavovali by ste si, že spadnete dole, možno by ste túžili po doske prejsť, ale strach z pádu by vám bránil v tom, aby ste to dokázali. Myšlienka, použijem silu vôle, aby som prekonala svoj neúspech vedie k neúspechu. Je to ako rozhodnúť sa nemyslieť na zeleného hrocha. Toto rozhodnutie spôsobí, že v mysli prevládne predstava zeleného hrocha a podvedomie vždy viac reaguje na dominantnú predstavu. Keď je dominantnou predstavou neúspech, tak sa vám ten neúspech aj zhmotní. Problém je v tom, že sa príliš snažíte. Nikdy sa nesnažte donútiť podvedomie, aby vašu myšlienku prijalo pomocou sily vôle. Takéto pokusy sú odsúdené k neúspechu. Dosiahnete pravý opak toho, čo chcete. Lepšia je cesta bez námahy. Túto cestu pravdepodobne poznáte. Idete na skúšku a myslíte si, že učivo dobre ovládate, keď sa však posadíte pred skúškový papier, vaša myseľ prestane fungovať . Všetky znalosti z daného predmetu sa náhle vytratili. Nedokážete si vybaviť jednu relevantnú informáciu. Čím viac sa snažíte, tým viac sa vám zdá, že znalosti utekajú, keď opustíte skúškovú miestnosť, duševný tlak povolí a do mysli sa vám vrátia všetky odpovede, čo ste ešte pred niekoľkými minútami, tak zúfalo hľadali. Chyba, ktorú ste urobili bola, že ste sa nútili na niečo si spomenúť.
Aké je teda riešenie?
Uvoľnenie. Netlačte na seba, aby ste našli riešenie, ani nehľadajte usilovne spôsoby ako dosiahnuť svoj cieľ, proste si uvedomte ako bude vyzerať konečný výsledok, ktorý by ste cítili, keby ste tento cieľ dosiahli. Pocit a predstavivosť sú pre podvedomie najdôležitejšími faktormi. Svoj nový nápad musíte pocítiť v hotovom stave. Pokiaľ to urobíte tak vaše podvedomie bude usilovne pracovať na tom, aby našlo spôsob ako dosiahnuť cieľ. Začnete dostávať nové nápady, začnete sa stretávať s novými ľuďmi a uvidíte nové riešenia. V tejto chvíli je extra dôležité, aby ste boli otvorení novým riešeniam. Niekedy sme tak fixovaní na to ako by malo konečné riešenie vypadať, že nevidíme to dokonalé riešenie, čo nám podvedomie predkladá. Podvedomie nám dáva do života synchronicity, ktoré nás privádzajú k našim cieľom a my ich veľakrát na základe toho, že sa domnievame, že táto cesta je tá správna, prehliadame. Dôležitá je otvorenosť novým riešeniam a nezostať len pri jednom, ktoré považujete za správne. Nie je vašou úlohou vedieť ako dosiahnete cieľ, vašou úlohou je vedieť kam smerujete. Vaše podvedomie nájde najlepšiu cestu, ako sa tam dostať. Predstavte si to takto. Keď idete k lekárovi, najskôr mu vysvetlíte aký máte problém a potom si vypočujete jeho riešenie, však? Nenavrhujete mu riešenie vášho problému. Keby ste boli tak múdri a poznali riešenie k lekárovi by ste nešli, pokiaľ ste však prišli, tak si tam sadnete a vypočujete si jeho riešenie. Nájdenie riešenia je práca lekára, nie vaša, rovnako tak, keď niečo delegujete na svoje podvedomie, počúvajte ho a dôverujte jeho sile.
3. STRACH
Túto vetu som počula často. Hovorila som si afirmácie a robila vizualizácie, ale nemala som žiadne výsledky. No je to preto, že ste sa pravdepodobne po 10 minútach oddali myšlienkam strachu a zabudli ste na to dobré, čo ste si hovorili. Predstavte si, že ste nastúpili do taxíku a požiadali vodiča, aby vás odviezol na adresu vášho bydliska, ale po niekoľkých metroch ste vodiča požiadali, aby vás odviezol na inú adresu. Po krátkej dobe by ste znova zmenili adresu, keby ste každých 100 m menili cieľ cesty, taxikár by bol veľmi zmätený, aj keď by sa chcel riadiť vašimi pokynmi, je pravdepodobné, že by toho nebol schopný. Kde by ste nakoniec skončili, to si každý domyslí sám. Rovnako je to aj v práci so silou vášho podvedomia. Musíte mať v hlave jasnú predstavu. Musíte dospieť k jasnému rozhodnutiu, že existuje východisko, teda riešenie problému. Ako som sa zmienila pred niekoľkými minútami. Myšlienka, ktorá sa realizuje je tá ktorej venujeme najviac sústredenej pozornosti, napr. pokiaľ vás čaká skúška, alebo pohovor, väčšinu času budete pravdepodobne myslieť na neúspech ako na výsledok. Je to práve neúspech, čo podvedomie zmení na realitu. Strach z neúspechu vytvorí prežitok z neúspechu.
Tu je technika na prekonanie strachu. Predpokladajme, že sa bojíte plávania. Začnete teda každý deň 3-4 x sedieť v kľude, uveďte sa do stavu hlbokej relaxácie, teraz si predstavte, že plávate, vnímate chlad vody a pohyb svojich rúk a nôh, to všetko je skutočná a radostná činnosť mysle. To, čo prežívate v predstavách sa bude rozvíjať vo vašom podvedomí. Budete nútení vyjadriť obraz, ktorý ste si vytvorili vo svojej hlbšej mysli. Nabudúce, keď budete plávať, sa vynorí radosť. To je zákon podvedomia. Rovnakú techniku môžete využiť aj na iné obavy, ako je napr. strach z pohovorov, skúšok alebo verejného vystupovania.
Toľko o troch dôvodoch, ktoré nás brzdia na ceste hojnosti vo všetkých oblastiach života. Tieto dôvody nás ukracujú nielen o materiálnu hojnosť, ale hlavne o tú duchovnú ako je láska, šťastie, mier, pokora, pokoj atď. Ak sa o sile nášho podvedomia a jeho schopnostiach chcete dozvedieť viac, vynikajúcim nástrojom je kniha od Josepha Murphyho Moc nášho podvedomia.
Kúpou predplatného získavate prístup k workshopom, výzvam, k rôznym zaujímavým informáciám.
Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.
Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂
Ďakujeme, že nás podporujete 🙂
SLEDUJTE NÁS NA