• 0 Položky - 0,00 
    • V košíku nie sú žiadne produkty.
Telo bolesti
Telo bolesti

Telo bolesti

Ego nežije len z bolesti, ktorú sme utrpeli v detstve alebo počas života. Okrem tejto bolesti existuje ešte aj kolektívna bolesť vonkajšieho sveta. Sveta, v ktorom vyrastáme a v ktorom žijeme. Súhrn všetkých týchto nahromadených bolestí a zranení môžeme definovať ako telo bolesti človeka alebo spoločnosti. Do tohto tela patria aj zdedené a prenesené faktory utrpenia, ako sú napr. choroby, fyzické a psychické defekty, ale aj tradície, ktoré podporujú umelú identitu a aj bolesť z vojen a katastrof. Prvky z tela bolesti často prichádzajú bez toho, aby si ich človek vôbec všimol alebo vnímal. Cítite odpor, máte zlú náladu alebo ste agresívni a neviete prečo? Pravdepodobne je za tým telo bolesti. V takýchto situáciách je skúmanie pocitov a emócií dobrým sprievodcom pri hľadaní príčiny. Telá bolesti sú ako magnety. Ak sa stretnú dvaja ľudia s rovnakým alebo podobným telom bolesti, ich telá bolesti do seba tak „dobre“ zapadajú , že sa dokážu navzájom uspokojiť. Ten jeden má kvôli pocitom viny sklony k agresii a druhý cez pocity hanby má sklony k trestu . To môže vysvetľovať, prečo obete väčšinou tak dlho zostávajú so svojimi mučiteľmi. Ak je telo bolesti aktivované, skutočné udalosti sú negatívne skreslené a zveličené. Navonok je vidieť len to, čo slúži na ďalšiu aktiváciu tela bolesti.

Ako vo vás vzniká a rastie telo bolesti

Len si predstavte, že máte 4 alebo 5 rokov a ste nahnevaní, pretože nedostávate to, čo chcete. Nikto vás nepočúva. Možno vás otec len karhá a vaša mama vás len ignoruje. Ako dieťa sa pravdepodobne kvôli tomu cítite zranení a utrápení. Plačete, pretože vás bolí, že sa na vás rodičia „hnevajú“. Alebo v škole vás ponižovali, nadávali vám. Možno váš mladší brat dostal viac pozornosti ako vy, zradil vás najlepší priateľ atď. Vynásobte tieto zranenia, sklamania, odmietnutia a nespravodlivosti krát 10 000 a získate hmlistú predstavu o obrovskej bolesti, ktorá sa v nás za tie desaťročia nahromadila. Ak telo bolesti nespoznávate, neprijímate a cielene neredukujete, bude s vami rásť až do konca života. Mnoho ľudí popisuje telo bolesti aj ako nepríjemný „pocit na pozadí“ nepokoja, napätia a nervozity, ktorý je viac-menej vždy prítomný. Toto mierne nepohodlie je súčasťou života mnohých ľudí. Často si to ani nevšimnú, ale keď ich telo bolesti opäť ovláda, zvyknú svoje staré, podmienené vzorce ešte aj ospravedlňovať a obhajovať.

Ako telá bolesti vytvárajú utrpenie

Telo bolesti je plne podporované egom, našim iluzórnym ,,JA“ Ako sme sa už dozvedeli v článku pred tým, ego je to, čo nás za naším za chrbtom ovláda, keď nie sme dostatočne pozorní. Ego má ako keby vlastnú inteligenciu a čaká len na to, aby sa nás „zmocnilo“, ak budeme chvíľku nepozorní. To znamená, že ak sme už napätí alebo v strese, takmer sme nespali alebo sme chorí, potom často stačí už len malý spúšťač, ktorý z nás ego vyláka. Niektorí, inak mierumilovní ľudia sú v povedomí ega sotva rozpoznateľní. Hádajú sa, chcú mať pravdu, sú hluční a útočia na iných ľudí – často na ľudí, ktorí sú im blízki. Keď ego aktivuje telo bolesti alebo naopak, spolu vytvoria silnú dvojku, ktorej potravou je utrpenie a dráma. Ako náhle dotyčného ovládne telo bolesti, túži ešte po väčšej bolesti. Konflikty s partnerom, deťmi či rodičmi sľubujú tú najväčšiu drámu, a tak ego už len stláča gombíky na blízkych, kým sa ich telá bolesti taktiež neprebudia. Ego zvykne presviedčať ostatných, a aj nás samotných, že sa chce zmeniť, ale zároveň však robí všetko pre to, aby všemožne vytváralo medziľudské konflikty.

Ako dokážete rozpustiť telo bolesti prostredníctvom uvedomenia?

Ako sa stávate viac a viac vedomými, môžete v sebe pocítiť túžbu po bolesti. Môžete sa začať nachádzať v situáciách, ktoré nie sú pre vás práve príjemné. Zraňujú vás aj iných alebo vám ubližujú.  Na začiatku je najjednoduchšie rozpoznať telo bolesti u iných ľudí 🙂

Tu je trik ako sa nenechať vtiahnuť do negatívnych emócií.

Venujte pozornosť – ako najlepšie viete – svojmu dychu, ktorý vás udrží tu a teraz. To vám uľahčí vedomé pozorovanie vznikajúcich myšlienok a pocitov. Opakovane sa sami seba pýtajte: „Odporujem teraz niečomu?“

Myslíme tým, odpor vo forme súdenia, boja, obrany, chcenia, presadzovania si svojej pravdy alebo úteku z prítomnosti. Toto je totiž stav človeka, ktorého ovláda telo bolesti. Ak pociťujete nutkanie brániť sa, miešať sa do záležitostí iných ľudí alebo sa okamžite sťažovať na situácie, vaše telo bolestia ego sú pri moci. Snažte sa zostať „sami sebou“ aj v nepríjemných situáciách a to tak, že sa budete sústrediť napr. na ruky, nohy alebo dych. To vám zabráni úplne upadnúť do starých reakčných vzorcov. Napríklad, ak máte napäté telo môže to naznačovať, že ste v režime tela bolesti alebo ak cítite v hrudi tlak, pomerne rýchlo si dokážete uvedomiť, že sa vaše telo bolesti snaží priživiť na aktuálnej situácii, v ktorej sa práve teraz nachádzate. Preto ako náhle sa zbadáte v takejto reakcii, sústreďte sa na to, čo naozaj je a prijmite to. Nedovoľte, aby vás vaše negatívne pocity ovládli a vy sa stali súčasťou problému bez toho, aby ste si to uvedomili, a tým vaše telo bolesti ďalej vyživovali.

Priťahujeme si situácie a ľudí podvedome?

Určite ste sa už veľakrát pýtali samých seba, prečo sa toto deje práve vám a prečo sa vám stávajú podobné veci, situácie zas a znova. Určite už každý z vás počul slová ako on má takú smolu, ona proste nemá šťastie na mužov, táto žena je taká šikovná, pracovitá a aj napriek tomu sa nemá dostatok. To všetko sú situácie, ktoré nás zarážajú a nevieme sa z ich kolotoču vymaniť, pretože si ich priťahujeme nevedome. Vysielame myšlienky, ktoré nám priťahujú do života podobné situácie a neuvedomujeme si to. Každý z nás má nejakú minulosť, máme príjemné, ale aj nepríjemné spomienky. Väčšinu nášho času trávime rozmýšľaním nad tými nepríjemnými vecami v našich životoch ako napr. kto nám, čo spôsobil, čo sme urobili zle, ako sa správajú ľudia okolo nás alebo si vytvárame domnienky z rôznych situácií, ktoré cez deň zažijeme. Rozmýšľame nad tým, rozpitvávame to celé a venujeme tomu celú svoju pozornosť a energiu. A už len tým, že nad týmito vecami rozmýšľame, priťahujeme si do života stále to isté.

Čo to presne znamená

Každý z nás si musí ako prvé uvedomiť, že myšlienka je energia, je to v podstate taký produkt vyrobený našou mysľou. Naša myseľ zvykne tieto produkty – myšlienky vyrábať nevedome ako sa jej páči bez ohľadu nato, aký následok bude mať to, že ten produkt – myšlienku vyrobila bez potrebných znalostí. No a potom tento produkt- myšlienku umiestni do kvantového poľa, kde sa začne spracovávať energia myšlienky a kvantové pole nám zas posiela produkt- myšlienky podobnej energie, ktoré mi nevedome prijímame a rozmýšľame nad nimi. Čiže ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Zákon rezonancie. Myšlienky sú energia a energia myšlienky sa znásobuje, keď začneme mať podobné myšlienky, čiže energia sa násobí sa do vtedy, až kým sa nám zas nezhmotní to, načo prevažne myslíme. Zamyslite sa na chvíľu a vybavte si situáciu, ktorá vás trápi a skúste sa rozpomenúť. Určite nájdete vo vašej minulosti podobnú situáciu, akú zažívate teraz. Vždy, keď sa vám deje nejaká nepríjemná situácia, potrebujete prísť nato, čo ju vyvolalo, aké myšlienky, ľudia a pozrieť sa nato pohľadom, že vás to malo niečo naučiť. Keď sa začnete na veci pozerať ako na nové skúsenosti bez ohľadu nato, že vás to ranilo, uvidíte veľmi rýchlo, v čom vás tá situácia alebo osoba posilnila a budete za ňu vďační.

„Primárnou príčinou nešťastia nikdy nie je situácia, ale vaše myšlienky o nej.“

— Eckhart Tolle

pravda vs. klamstvo (8)

Kúpou predplatného získavate prístup k workshopom, výzvam, k rôznym zaujímavým informáciám. 

Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.

Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂

Ďakujeme, že nás podporujete 🙂

SLEDUJTE NÁS NA