• 0 Položky - 0,00 
    • V košíku nie sú žiadne produkty.

Zdravé telo

Zápcha

Čím viac preháňajúcich prostriedkov budete používať, tým väčšiu zápchu budete mať a ustavičným odhlieňovaním črevo viac zoslabne.

Dajte si do poriadku trávenie tým, že zjete 3 polievkové lyžice ľanových semiačok a vypijete trochu vody. Dobre účinkujú majú v tomto smere aj figy a hrušky, keď ich na noc namočíte do studenej vody, ráno prihrejete a zjete pred raňajkami alebo ako raňajky. 

Osobitým spôsobom ovplyvňuje stolicu aj čakanka, keď z nej vypijete pol šálky alebo šálku čaju ráno nalačno, pomáha aj pri ťažkej zápche.

Bazalka je tiež účinným prostriedkom na zápchu. Mierne, ale spoľahlivé preháňadlo získate takto:

sušená bazalková vňať 1 štipka

biele stolové víno 0,125l

ricínový olej 1 lyžička

Všetko zamiešame a privedieme do varu, ihneď precedíme a pijeme teplé nalačno.

Kôra krušiny jelšovej je všeobecne známa ako účinné preháňadlo, vhodné na stále regulovanie stolice. Zmes:

kôra krušiny 20g

kôra pomaranča 10g

listy rebríčka  5g

semeno rasce 5g

Kopcovitá lyžica tejto zmesi sa nasype do 0,5 l vody, povarí sa 5 min. nechá sa 10 min. odstáť a večer sa vypije pol hrnčeka.

Na vidieku sa odporúča na miernu zápchu aj odvar z kvetov trnky, 15g sušených kvetov sa 2min. varí v hrnčeku vody , nechá sa 10min. odstáť a precedí sa. Pije sa 2 x denne.

 

Figová klobása

Veľmi účinná a vhodná pre deti.

Umyjeme 500g fíg  a zomelieme spolu s 5g múčky z listov senny, zamiesime na cesto, klobásy vyformujeme, stočíme do fólie a odložime do chladničky.  Konzumuje sa na lačno, kúsok o veľkosti lieskového orieška. Deti konzumujú tretinu z toho množstva. Užívame dovtedy, kým sa nám trávenie neupraví.

tr2