Ajurvéda je v našich končinách pre mnohých ešte veľká neznáma. Popritom ani nevieme, že naša západná medicína je tiež z časti dieťaťom Ajurvédy. Slovo Ajurvéda znamená v preklade zo staroindického jazyka veda o živote a dlhovekosti
Čo to vlastne je?
Slovo Ajurvéda znamená v preklade zo staroindického jazyka veda o živote a dlhovekosti. Ajurvéda je perfektnou cestou ku zdraviu pre tých, ktorí sa nechcú celkom vzdať vecí, ktoré majú radi, ale zároveň chcú žiť zdravý život. Ajurvéda je matka všetkých medicín, je to úplne najstarší liečebný systém, ktorý je uznávaný aj WHO. Je to jedinečný liečebný systém, ktorí tvorí harmonická výživa, bylinné terapie, relaxácie, meditácie, aromaterapie, terapie zvukom a farbami, detox organizmu a jeho regenerácia. Všetky medicíny, ktoré poznáme vychádzajú z Ajurvédy, či už hovoríme o klasickej západnej medicíne alebo o alternatívnych smerov medicín ako napr. čínska medicína, homeopatia, akupunktúra, plastická chirurgia atď. Dokonca aj koncept lekárskych fakúlt má základ v Ajurvéde. V druhej časti tohoto článku si predstavíme posledných 6 rád a recepty, ktoré podľa Ajurvédy liečia.
- Varte s láskou
Variť treba s láskou, pozitívne myslenie a emócie prenášané do prípravy jedla nám prinesú skvelé výsledky v podobe energie, vitality a sily. Aj fotky na inšpiráciu pri varení, či zapálenie sviečky našu myseľ nastaví na vďačnosť, lásku, ocenenie. Vďaka týmto rituálom bude naše varenie čarovným a duchovným zážitkom.
- Začnite svoj deň bez stresu so sladkými cereáliami
Cereálie s mliekom na raňajky nie sú vhodné, ale existuje alternatíva cereálie SUDŽI. Chutí oveľa lepšie ako klasické cererálie a pomáha dostať sa z potravinových alergií. Hlavnou zložkou je pšenica, ktorá napomáha pri liečení zlomenín, dodáva silu a pôsobí ako afrodiziakum. Pravidelnou konzumáciou získate krásnu pleť a navyše je zabijakom stresu.
NEJEDZTE ZVYŠKY
Podľa ajurvédy je potrebné zostať čo najviac spojení s prírodou. Jedlo stráca na svojej čerstvosti, čím dlhšie je uvarené. Preto sa snažíme jest vždy, čo najčerstvejšie jedlá.
Cereálie sudži:
1/2 šálky hrubej semoliny alebo polohrubej pšeničnej múky
2 šálky plnotučného mlieka, príp. môžete zmiešať pohár vody a pohár mlieka, 2 ČL mletého kardamónu, 4-6 ČL šafránu, 4-6 ČL trstinového cukru, 2 ČL hrozienok, 2 PL nasekaných mandlí, alebo vlašských orechov.
- Semolínu vsypte do malej panvice na mierny plameň, nasucho ju opražte cca 2 min. až kým sa nesfarbí do hneda. V malom hrnci zmiešajte mlieko kardamón príp. šafran a priveďte do varu.
- Stiahnite plameň a po častiach pridávajte semolinu, stále miešajte aby sa nevytvorili hrudky, pridajte cukor, hrozienka, príp. orechy a povarte 2 min.
- Získajte späť svoje zdravie s khičadí
Kaša nazývaná khičadí sa pripravuje z varenej fazule mungo žltej alebo zelenej, bielej ryže a korenín. Väčšina Indov ju považuje za liečivé jedlo. Jeto univerzálny pokrm, ktorí môžu konzumovať všetci, vrátane ľudí s tráviacimi problémami. Dá sa do nej použiť veľa druhov korenín a zeleniny. Hodí sa pre jogínov, pretože je to ľahký pokrm a navodí pokojnú myseľ. Ak chcete prečistiť svoje telo začnite touto kašou s jogurtovým nápojom (takra) a užívajte ho 7-10 dní.
KHIČADÍ:
1/2 šálky bielej basmati ryže, 1 šálka zelenej alebo žltej mungo fazule, himalájska ružová soľ, 1/4 ČL mletej kurkumy, 2ČL ghí , 2ČL celej rímskej rasce, nasekaná koriandrová vňať na ozdobenie. Ryžu a fazuľu prepláchnite a vsypte do stredne veľkého hrnca. Zalejte vodou tak, aby jej hladina siahala asi 2,5 cm nad potraviny a nechajte namočené 3-4hod alebo min. 30 min. Priveďte do varu, osoľte, pridajte kurkumu a za občasného miešania varte na slabom plameni 20-25 min., kým nezhustne na kašu. Ghí na panvičke zohrejte, pridajte rímsku rascu, opekajte, kým semiačka nezačnú praskať cca 10-15 sek. Zmes vlejte do hrnca s ryžou a fazuľou. Servírujte s nasekanou koriandrovou vňaťou.
10.Korenisté mlieko vám pomôže vyspať sa do ružova
Je to vyberaná lahôdka, ktorá podporí kľudný, sladký a hlboký spánok, ak do nej ešte pridáte muškátový oriešok. Toto jedlo je jediné, ktoré ajurvéda odporúča jesť tesne pred spaním. Konzumovať ho však môžete kedykoľvek, či už ako raňajky alebo obed. Počas dňa vám dodá silu a energiu. Toto unikátne mlieko vám dodá úžasný pocit rovnováhy a pokoja, naviac teplé mlieko je afrodiziakum, spomaľuje starnutie, odstraňuje zápchu, je mierne laxatívum, neodporúča sa pri hnačkách, zmierňuje príznaky ochorenie srdca, krvi. Ideálne je použiť kozie mlieko, ak však máte silné trávenie môžete aj kravské.
KORENISTÉ MLIEKO:
- Mlieko ohrejte na silnejšom plameni ,medzi prstami rozmrvte šafran a pridajte do mlieka.
- Pridajte kardamon, kurkumu , škoricu, zázvor a muškát. oriešok a pridajte plyn. Keď zovrie stiahnite a miešajte, aby nekypelo. Ak pridávate vodu nechajte povariť ešte 45min.zredukovať. Bez vody varte 1-2min.
- Primiešajte cukor, nechajte vychladnúť a môžete konzumovať.
- Upokojte si myseľ aj telo indickou uhorkou
Ďalšou ajurvédskou potravinou so super účinkami je fľaškovec obyčajný, čiže indická uhorka. Podporuje jasnú myseľ, optimizmus a pokoj. Je to veľmi výživná zelenina, ľahko trávi a má sladkú chuť.
Je určená hlavne ľuďom v strese. Hodí sa k ryži, čapati, teplým pšeničným tortilám a khičadi. Môžete ju nahradiť tekvicou.
DUSENÝ FĽAŠKOVEC:
2 ČL ghi , ½ ČL celej rasce, ½ ČL kurkumy, ½ šálky nasekanej cibule,1/2 kg ošúpaný fľaškovec nasekaný na kúsky, koriandrová vňať na ozdobu.
- Ghi zohrejeme na miernom ohni , pridáme rascu, kurkumu a opražíme chvíľku, aby rasca nezhorela.
- Primiešame cibuľu a dusíme odokryté 2-3 min.
- Pridáme fľaškovec ,zakryjeme a povaríme do mäkka cca 20-25 min. Ozdobíme nasekaným koriandrom.
- Polievka z fazule mungo ako pohladenie pre dušu
Táto polievka je balzam na dušu, je ľahko stráviteľná, nezaťažuje trávenie, zmierňuje vredy aj ochorenie krvi. Môžeme ju pripraviť zo zelenej alebo žltej fazule, príp. červenej alebo žltej šošovice. Pridáme zeleninu podľa chuti, ryžu, alebo len tak bez prílohy, je výborná.
POLIEVKA Z FAZULE MUNGO:
1 šálka fazule, ½ ČL mletej kurkumy, himalájska soľ, 2ČL ghí, 1/2 ČL rímskej rasce, jedna cibuľa, čerstvá koriandrová vňať.
- Premytú fazuľu necháme namočenú cez noc v miske, na druhý deň prepláchneme.
- Do hrnca dáme fazuľu, kurkumu a soľ, zalejeme vodou 2,5 cm nad fazuľu a dáme variť na 20-25min, kým nebude rozvarená na kašu, môžeme pridať vodu, podľa toho akú hustú máme najradšej.
- Zohrejeme ghí, pridáme rascu, opražíme, kým sa z nej neuvoľní vôňa, pridáme cibuľu a dusíme do mäkka asi 5-10 min.
Primiešame k strukovine a ozdobíme nasekaným koriandrom.
Kúpou predplatného získavate prístup k workshopom, výzvam, k rôznym zaujímavým informáciám.
Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.
Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂
Ďakujeme, že nás podporujete 🙂
SLEDUJTE NÁS NA