• 0 Položky - 0,00 
  • V košíku nie sú žiadne produkty.
3

Mrchy a slabochov poznáme podľa toho, že sa správajú povýšenecky, snažia sa ovládať iných, starajú sa hlavne o svoj zovňajšok a musia mať vždy pravdu. Ponižujú a vysmievajú sa druhým a sú namyslení. Myslia si, že sú sebavedomí, ale to si myslí len ich pýcha. Mrchy používajú na mužov ženské zbrane a zvádzajú ich preto, aby získali vyššie postavenie, peniaze a vplyv. To platí aj pre mužov slabochov, ktorí tiež používajú rôzne taktiky, aby získali nad ženami moc. Preto sú takýto ľudia povrchní a ostatných len využívajú. Aj keď sa niekedy tvária, že im na druhých záleží, je to len jedna z ich manipulácií ako si ich získať a zneužívať. Tí, ktorí sa im postavia, alebo od nich odídu sa mstia, ignorujú ich, pohŕdajú nimi a snažia sa ich očierniť alebo zničiť.

Dobráci
Sú to ľudia často milí, usmiati, ochotní vždy pomôcť, často uprednostňujú druhých pred sebou. Sú empatickí a ohľaduplní, preto ich druhí môžu veľmi ľahko zneužívať. Sú často v pozícii obetí a utláčaných. Majú často nízke sebavedomie, ktoré pramení z ich minulosti a detstva, kde získali presvedčenie o tom, že nie sú dosť dobrí pre nedostatok lásky, pozornosti a podpory od svojich najbližších. Ktorí im tiež mohli odovzdať vlastné vzorce správania menejcennosti, ktoré si osvojili.

Stavitelia
Zažili v živote väčšinou obe polarity – pýchu i pád a zvolili si zlatú strednú cestu porozumenia, úcty a rešpektu. Uvedomujú si svoje prednosti, ale aj slabosti.
Učia sa vážiť si seba a poznávajú svoju hodnotu. Druhých nepotrebujú ovládať, ponižovať a manipulovať. Vedia, že byť dobrí a milí nemusia byť ku každému, hlavne k tým, ktorí sa k nim správajú toxicky. Rola obete už nie je pre nich spôsobom, ako si získať pozornosť a lásku od druhých. Ľuďom, ktorí im ubližujú sa nepotrebujú mstiť, ale ich opúšťajú. Vedia, že by museli použiť ich špinavé taktiky a tým by klesli na ich úroveň. Majú radi spoluprácu a rovnocennosť. Vážia si iných ľudí a všímajú si ich správanie, nie len ich slová, tituly, majetky, statusy, moc a vplyv. Sú pre nich dôležité pocity, preto sú k sebe i druhým úprimní. Dokážu si priznať chyby a poučiť sa z nich. Sú priekopníkmi vo vzťahoch, preto majú aj neprajníkov, ktorým sa podvedome dotýkajú ich slabín a emočných zranení, ktoré oni pre svoju pýchu a bolesť nedokážu vidieť v sebe, ale v druhých. Preto im stavitelia nastavujú svoje hranice a nedovolia im ich prekračovať a ubližovať im. Inak sú to láskaví ľudia, no vnútorne silní. Pretože svoju silu a skúseností nadobudli z mnohých pádov a zranení, ktoré prekonali a pochopili ich príčiny.

Preto sa stavitelia snažia budovať vzťahy na pevných pilieroch vzájomnej lásky, úcty, rešpektu, podpory, dôvery, porozumenia a spolupatričnosti. Vedia, že to nie je ľahké v tomto svete, ale uvedomujú si, že je to základ šťastného, pokojného a naplneného života, v ktorom sú cit a rozum pre nich rovnocennými pomocníkmi, tak ako by mali byť k sebe aj ľudia. Preto žijeme na Zemi, aby sme to pochopili a našli zlatú strednú cestu k sebe.

Autor: Žanet Čekanová

4 komentáre

  • Terka

  • pred 1 rok

  Pekný a výstižný opis

   • Žanet Čekanová

   • pred 11 mesiacov

   Ďakujem 🙂

  • Anička

  • pred 11 mesiacov

  Krásne pravdivá a výstižná kategorizácia ľudí. S autorkou úplne súhlasím, nakoľko vychádzam z dlhoročných životných skúseností a pozorovania správania sa ľudí v rôznych životných situáciách.

   • Žanet Čekanová

   • pred 11 mesiacov

   Ďakujem 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *