• 0 Položky - 0,00 
    • V košíku nie sú žiadne produkty.
Protizápalové stravovanie

Na základe vedecky podložených testov a výskumov už poznáme ideálny štýl stravovania, ktorý vám zaistí zdravie aj dobrú náladu – a tým je protizápalové stravovanie.

Pokiaľ si myslíte, že je to opäť len ďalší z radu mnohých smerov v stravovaní, na ktorý si budete musieť zvykať a zháňať špeciálne potraviny, tak máme pre vás dobrú správu. Toto stravovanie zahŕňa v podstate len niekoľko základných zásad a potravín, ktoré nie sú ničím novým, ani revolučným. Táto cesta vám pritom zaistí, že sa budete cítiť lepšie.

Čo je to zápal a ako v tele vzniká?

Najprv je dôležité spomenúť, že samotná zápalová reakcia nie je nič zlé. Ide o pozitívny proces, kedy náš imunitný systém vďaka zápalu bojuje s infekciou alebo lieči zranenie. Zápal sa aktivuje v momente nutnosti, a zase sa vypne v prípade, keď je boj vyhraný. Táto forma zápalu je v poriadku. Problém nastáva so vznikom zápalu chronického. Pokiaľ v tele taká situácia nastane a pretrváva dlhšiu dobu, dochádza k negatívnym pochodom. Takýto dlhodobý zápal má preukázateľnú spojitosť so vznikom rôznych druhov rakoviny, srdcových alebo kožných chorôb. Súvisia s tým aj duševné poruchy alebo kĺbové ochorenia. A tým to zďaleka nekončí.

Zápal vytvára samotné telo. Napríklad tukové bunky vylučujú zápalové látky. Už to jasne naznačuje, že čím väčšiu máte nadváhu, tým viac zápalu sa v tele tvorí. Nie je to ale všetko. Tiež nedostatok spánku, znečistené ovzdušie alebo stres môže vyvolať zápal. Aj určité potraviny spôsobujú zápalové pochody v tele. Stravovanie teda dokáže zápal nielen vyvolať, ale vie ho aj tlmiť alebo aj odstrániť. Jedlo sa tak môže stať spúšťačom, ale aj účinným bojovníkom proti zápalu.

Ktoré potraviny zaradiť?

Všetky potraviny, ktoré sa radia medzi protizápalové, dobre poznáte. Nejde o nič špeciálne, naopak všetky druhy týchto potravín sú známe a bežne dostupné. V prvom rade sa jedná o zeleninu a ovocie. K protizápalovým potravinám sa radia aj ryby, celozrnné výrobky, fermentované (kvasené) potraviny, olivový olej, avokádo, kurkuma alebo chia semienka. Tieto super potraviny dopĺňa ešte vývar z kostí. Nič neznámeho, však? Pridať tieto druhy potravín do svojho jedálnička nie je vôbec zložité, navyše väčšinu z nich už určite bežne konzumujete. Je ale potrebné vyhýbať sa potravinám, ktoré zápal podporujú a vyvolávajú. Jedine keď sa takýmto potravinám budete vyhýbať alebo ich minimalizujete, môžete z protizápalového stravovania vyťažiť maximum pre svoje zdravie.

Čo je biele, nie je dobré – jedzte farebne!

Postupne sa zbavte najviac protizápalových potravín, hlavne tých bielych, či bezfarebných, ktoré sú málo výživné a chýba im chuť, či aróma. Ide hlavne o rafinovaný biely cukor, ďalšie sacharidy ako je biela ryža alebo svetlý chlieb z bielej múky, rastlinné oleje (slnečnicový) a všetky potraviny obsahujúce vysoké množstvo trans tukov. Zápal tiež vyvoláva a zhoršuje vysoký príjem kofeínu a alkohol. Naopak do svojej stravy pridávajte potraviny farebné, čerstvé, voňavé a aromatické, ale výživovo bohaté. Zaraďte šaláty, ryby, zázvor, celozrnné pečivo a nezabúdajte na pravidelnú dávku fermentovaných potravín (kvasená zelenina, kváskové pečivo, jogurty, kefíry, kapusta…).

A ako by mohol vyzerať taký deň s protizápalovými potravinami?

Ráno začnite vločkami s jogurtom, k tomu bobuľovité ovocie a čaj. Dopoludnia sa zahryznite do jablka a ako obed zvoľte obľúbenú strukovinu (cícer, šošovica) so zeleninou a celozrnným kuskusom a s olivovým olejom. Ako popoludňajšiu desiatu si doprajte celozrnné pečivo s avokádovou nátierkou a svoj deň zakončite steakom zo lososa so zemiakmi a zeleninovým šalátom. Kombinácií je skutočne veľa.

 

Zaujal vás tento štýl stravovania?

Potom, ale myslite na to, že keď do stravy zaradíte len jednu surovinu, nestravujete sa protizápalovo. Pozrite sa na stravovanie komplexne, pridajte postupne, čo najviac protizápalových potravín, obmedzte alebo úplne vysaďte protizápalové potraviny a bojujte proti zápalu celkovo.

Dôležitý je aj pravidelný denný režim, dostatok spánku, pohybu a odpočinku. Doprajte si pokoj a nevystavujte sa nadmernému stresu. Nič nové, čo by ste už nepoznali. Je, ale dobré vedieť ako organizmus funguje ako celok. Pri dodržaní týchto princípov sa vám vaše telo chronickým zápalom rozhodne neodvďačí.

Kúpou predplatného získavate prístup k workshopomvýzvam, k rôznym zaujímavým informáciám. 

Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.

Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂

Ďakujeme, že nás podporujete 🙂

 

SLEDUJTE NÁS NA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *