• 0 Položky - 0,00 
    • V košíku nie sú žiadne produkty.
Čo posilňuje imunitný systém?

Náš imunitný systém nás znepokojuje predovšetkým, keď sa blížia alebo už sú tu chladné, vlhké mesiace. Ak funguje hladko, príliš si s tým hlavu nelámeme. Ale náš moderný životný štýl často znamená, že nášmu telu vlastné odrážadlo už nie je také fit. V tomto blogovom príspevku sa dočítate, čo má náš „bodyguard“ rád, čo nemá rád a čo potrebuje, aby dobre fungoval.

 

Čo poškodzuje imunitný systém?

Nedostatok spánku

Kým spíme, náš imunitný systém naďalej funguje. Už po 3 hodinách bez spánku majú naše T-bunky zníženú účinnosť. Prečo potrebujeme silné T-bunky? Ich úlohou je vyhľadať infikované bunky a zabiť ich, aby sa choroba nemohla šíriť po celom tele. Čím dlhšie sme bdelí, tým sú tieto T-bunky slabšie. Napríklad ľudia, ktorí toho veľa nenaspia, majú zvýšené riziko prechladnutia.

Oslabená črevná flóra

80% našich imunitných obranných buniek sa tvorí v čreve. Ak sa naše črevá dostanú do nerovnováhy, je ovplyvnený aj náš imunitný systém. Nedostatok živín: Náš imunitný systém potrebuje určité živiny, aby správne fungoval.

Luxusné potraviny

Alkohol a nikotín – to, čo mnohým ľuďom chutí, náš imunitný systém vôbec nemá rád. Ako to? Alkohol paralyzuje určité obranné bunky imunitného systému. A nikotín? Po prvé, nikotín zvyšuje počet buniek v tele, ktoré sú dôležité pre imunitný systém. Výborne! Takže fajčiť pre zdravie? Nie! Pretože tu ide o kvantitu vs. kvalitu. Je tam viac  „dobrých buniek“., ale tieto bunky robia svoju prácu oveľa horšie ako bez nikotínu.

AKÝ DOBRÝ JE MÔJ IMUNITNÝ SYSTÉM?

Môžete otestovať, ako dobre funguje váš imunitný systém? Nie sám, ale domáci lekár môže pomôcť. Informácie tu poskytujú tri vyšetrenia: kompletný krvný obraz, stanovenie stavu bunkovej imunity a analýza imunoglobulínov.

imunita

Ktoré domáce prostriedky posilňujú imunitný systém?

Bez ďalších okolkov, čo si myslíte, že je úplne prvá položka v našom zozname najužitočnejších domácich liekov pre zdravý imunitný systém? Asi tušíte správne…

Zdravá strava

Vitamíny a živiny (sacharidy, bielkoviny a tuky) sú nevyhnutné pre zdravý imunitný systém. Väčšinou sa v našej potrave nenachádzajú v dostatočnom množstve, preto sa často hodí doplnok stravy. Pri našich konzultáciách vždy odporúčame: nechajte si najskôr určiť svoje potreby, napríklad krvným obrazom u lekára, a potom užívajte konkrétne vitamíny. Predávkovať sa môžete najmä vitamínmi rozpustnými v tukoch (D, K, E a A). Ale aj vitamíny rozpustné vo vode, ktoré telo jednoducho vylúči, keď ich máte priveľa, mrzia vašu peňaženku, ak si kúpite prípravky, ktoré vlastne nepotrebujete.

Dostatok spánku

Pamätáte? T-bunky milujú spánok! Cvičenie: Najlepšie na čerstvom vzduchu. Náše telo potrebuje vitamín D na udržanie správneho fungovania imunitného systému. A to naše telo dokáže vyprodukovať len vtedy, ak má na to slnečné svetlo. Samozrejme, doplnky stravy s vitamínom D sú tu skvelá vec, najmä v tmavých mesiacoch, ale porcia slnka je len dobrá! Navyše, keď sa hýbeme, naše telo uvoľňuje viac látok, ktoré prispievajú k zdravému imunitnému systému.

Zníženie stresu

Akútny stres môže krátkodobo zvýšiť aktivitu časti nášho imunitného systému. Chronický stres však negatívne vplýva na celý imunitný systém. Neustály stres spôsobuje pokles počtu imunitných buniek v krvi. Naše prirodzené zabíjačské bunky sú menej aktívne. Štúdia z roku 2009 od Techniker Krankenkasse, Univerzitnej nemocnice Hamburg-Eppendorf a Roehampton University v Anglicku ukázala, že ľudia, ktorí zostávajú optimistickí v stresových a stresových situáciách, sú lepšie chránení pred infekciami horných dýchacích ciest ako pesimistickí ľudia na pracovisku v rovnakej situácii.

imunita 3

NAJDÔLEŽITEJŠIE VITAMÍNY A MINERÁLY PRE IMUNITNÝ SYSTÉM

Pre imunitný systém sú dôležité najmä vitamíny A, C, D a E, ako aj živiny ako zinok, selén, železo.

Vitamín A je dôležitý pre rast a rozvoj imunitných buniek a je nevyhnutný pre správne fungovanie slizníc v našom tele, ktoré chránia nás pred vstupom patogénov. Môžete ho získať z potravín ako mrkva, mliečne výrobky, mäso a ryby.

Vitamín C je antioxidant, ktorý pomáha chrániť telo pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Tiež pomáha pri tvorbe kolagénu, látky potrebnej pre správne fungovanie kože, ciev a kostí. Môžete ho získať z potravín ako citrusové plody, kapusta, brokolica a paprika.

Vitamín D zvyšuje činnosť mechanizmov, ktorými telo likviduje patogény. Nachádza sa v  rybách ako losos, sleď a makrela.
Upozornenie: Je to vitamín rozpustný v tukoch. Vždy by sa mal konzumovať v spojení s tukom.

Vitamín E je antioxidant, ktorý pomáha chrániť telo pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a tiež podporuje zdravie pokožky. Môžete ho získať z potravín ako slnečnicové semienka, mandle, arašidy a špenát.

Zinok je živina, ktorá je dôležitá pre fungovanie imunitného systému a podporuje rast a rozvoj buniek. Môžete ho získať z potravín ako mäso, ryby, mliečne výrobky a strukoviny.

Selén je živina, ktorá je dôležitá pre fungovanie imunitného systému a pomáha chrániť telo pred poškodením spôsoben

Železo je nepostrádateľnépri tvorbe imunitných buniek. Železo obsahujú ovsené vločky, sezam, pistácie a špenát.

ZÁVER

Je dôležité mať zdravý imunitný systém, pretože nám pomáha chrániť telo pred infekciami a chorobami. Je dôležité zvoliť si také zdravotné zvyky, ktoré sú pre vás vhodné a vyhovujú vášmu životnému štýlu. Je však dôležité zdôrazniť, že zmeny v životnom štýle by sa mali robiť postupne, aby sme ich mohli dlhodobo udržať. Dobré je, mať podporu lekára alebo nutričného špecialistu pri implementácii týchto zmien, aby sme sa uistili, že naše telo dostáva všetky potrebné živiny a vitamíny. Ak budeme mať zdravý imunitný systém, budeme menej náchylní na choroby a naše zdravie sa celkove zlepší..

CVIČENIEŽELEZOSTRAVAIMUNITNÝsystém, MINERÁLY, SPÁNOK,  SELÉN , STRES, VITAMÍN C, VITAMÍN A, VITAMÍN DVITAMÍNY, ZINOK

imunita2

Kúpou predplatného získavate prístup k workshopomvýzvam, k rôznym zaujímavým informáciám. 

Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.

Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂

Ďakujeme, že nás podporujete 🙂

SLEDUJTE NÁS NA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *