Opäť hore?
Tik tak tik tak. V uchu mi tiká budík. Sú 2 hodiny ráno a ja som hore ako takmer každú noc. Hlavou sa mi preháňajú rôzne myšlienky a nemôžem zaspať. Prečo musím v noci namiesto spánku myslieť na rôzne veci? Čo mám robiť, keď moje telo a myseľ už nevedia vypnúť? Čo robiť, ak máte problémy so spánkom?
24 ROKOV SPÁNKU
V priebehu života strávime v posteli v priemere 24 rokov, čo je približne osem hodín denne. Pre mnohých ľudí je spánok úplnou stratou času, no nočný odpočinok by sme nemali podceňovať. Ak nespíme dostatočne dlhý čas, cítime sa počas dňa vyčerpaní a nesústredení. Podľa štúdií je optimálne a priemerné množstvo spánku 7,5 hodiny.
Výnimky však potvrdzujú pravidlo. Einstein spal 14 hodín denne, kým Napoleon so štyrmi hodinami spánku denne mal ešte dosť síl na dobytie Európy. V podstate, ak sa celý deň cítime duševne fit a plní energie, znamená to, že čas, ktorí spíme je ideálny a stačí nám na to, aby sme fungovali.
Napriek tomu spíme čoraz menej a nepravidelnejšie. V dnešnej dobe trpí poruchami spánku približne tretina populácie, pričom väčšina z nich sú ženy. Spúšťačom nespavosti sú často psychické problémy, smútok a starosti, ale aj niektoré choroby, ako napr. vysoký krvný tlak, hormonálna nerovnováha, ochorenia dýchacích ciest alebo porucha štítnej žľazy. Vedľajšie účinky niektorých liekov, ako napr. antibiotiká, kortizón atď., môžu tiež spôsobiť poruchy spánku.
V poslednej dobe sa aj veľmi často hovorí o tom, že poruchy spánku spôsobuje aj elektronika a wifi, preto by sme mali dbať aj nato, aby sme v miestnosti, kde spíme zredukovali množstvo pozapínaných prístrojov na minimum. Wifi by sme mali úplne vypínať. Ak trpíte poruchami vyskúšajte na týždeň na noc povypínať všetky elektronické zariadenia a možno nebudete potrebovať ani žiadnu alternatívnu medicínu na podporu spánku.
KEDY HOVORÍME O PORUCHÁCH SPÁNKU?
Ak máte problémy so zaspávaním, máte problémy so spánkom celú noc alebo sa vždy prebúdzate príliš skoro, ide o poruchu spánku. Mnohí z postihnutých sú vystavení obrovskému utrpeniu práve kvôli častému nedostatku spánku, pretože neustála únava vedie k podráždenosti, plačlivosť, náladovosť a môže viesť až k depresiám.
Aby sa niektorí ľudia zbavili nespavosti, tak sa zúfalo obracajú na alkohol alebo lieky. To však nie je riešenie, pretože to ešte viac poškodzuje už aj tak oslabené telo. Poruchy spánku sa tým navyše neodstránia, ale môžu sa dokonca zhoršiť.
Zdá sa, že užívanie tabletiek na spanie rieši problém zaspávania, no liek v konečnom dôsledku vedie len k akejsi intoxikácii, pri ktorej chýbajú obnovujúce sa fázy hlbokého spánku. Takže tabletka na spanie nemôže navodiť prirodzený spánok. Čo teda robiť, aby sa vám lepšie spalo?
SPÁNKOVÁ HYGIENA
Spánková hygiena označuje opatrenia, ktoré nám pomáhajú dosiahnuť lepšiu kvalitu spánku. To zahŕňa v prvom rade vyhýbanie sa akémukoľvek druhu vzrušenia alebo stresu pred spaním. Zahrnuté je v tom aj sledovanie emocionálnych alebo stresujúcich filmov, ak ste citliví typ osobnosti.
Najmenej dve hodiny pred spaním, by sme nemali vykonávať už žiadnu fyzickú aktivitu a v našej spálni by sme nemali mať žiadne rušivé zvuky. Rádio alebo televízia môžu mať tiež negatívny vplyv na spánok. Spánková hygiena tiež znamená, že sa vo všeobecnosti zdržíte používania stimulujúcich látok, pretože lieky problém len potláčajú, ale neriešia príčinu.
Ak máte problém zo zaspávaním, môže byť spôsobený aj poobedňajším spánkom. Samozrejme každí sme iní a niekomu poobedňajší spánok robí dobre, ale niekomu zas spôsobiť problémy v noci. Preto je veľmi dôležité pozorovať ako sa cítite, keď si pospíte na obed a či vám tým nevzniká problém so zaspávaním.
Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť nočným premýšľaniam, je zapisovať si problémy, aby ste ich mohli neskôr nechať odísť a odložiť tak ich riešenie na ďaľší deň, tým, že si to zapíšete si potvrdíte, že sa tomu budete venovať, a tak sa vaše myslenie môže v tomto smere uvoľniť.
Je dobre známe, že spánok sa nedá vynútiť. Ak teda nemôžete zaspať, je lepšie čítať ako pozerať televíziu alebo do mobilu. Zároveň vás čítanie dokáže zbaviť aj nekonečného prúdu myšlienok v hlave. Uspávacie rituály sú užitočné nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Telo by si malo zvyknúť na pravidelný cyklus spánku a bdenia.
Prírodné sedatíva ako valeriána lekárska, medovka lekárska alebo CBD vám môžu pomôcť uvoľniť sa a lepšie zaspať. Dobrým prírodným doplnkom na spanie je aj Melatonín známy ako „hormón spánku“, ktorý je zodpovedný za reguláciu denného a nočného cyklu v ľudskom tele.
Pri dlhodobom probléme so spánkom by ste sa mali zamerať aj na hladanie príčin vašej nespavosti, pretože za vaším utrpením môžu byť často aj psychické problémy.
Autor: Lucia Matloňová
Poďte spolu s nami tvoriť krajší svet.
Kúpou predplatného získavate prístup k workshopom, výzvam, k rôznym zaujímavým informáciám.
Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.
Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂
Ďakujeme, že nás podporujete 🙂
SLEDUJTE NÁS NA