• 0 Položky - 0,00 
    • V košíku nie sú žiadne produkty.
Fluorid škodí? Mýtus alebo pravda?

Starostlivosť o telo predstavuje mnohokrát skôr otravu organizmu než skutočnú starostlivosť; či už sa jedná o chemicky kyslé telové mlieka, ktoré by mali byť zásadité alebo o  fluoridované zubné pasty a krémy . 

Tým býva navyše často dodávaná malinová, či akákoľvek iná príchuť, takže majú malé deti tendenciu tento jedovatý lektvar z fluoridov a látok podporujúcich tvorbu peny prehĺtať. Častými následkami sú potom ich telesné chátranie, agresivita a nízka inteligencia. Kyslé prostriedky starostlivosti o telo so svojou  hodnotou pod 6 pH nepatria na pokožku. Rovnako tak, ako by sa zubné pasty s malinovou príchuťou a fluoridy nemali dostať do detských úst. Mali by sme sa chrániť pred zákernou otravou spôsobenou fluoridom sodným.

S týmto jedom nášho mozgu sa stretávame ako v pitnej vode,            do ktorej je pridávaný fluór, tak i pri fluorizácii našich zubov stomatológom alebo pediatrom.

Pri karies chorobe telu chýba vápnik a fluór. Tento fluór však nemožno porovnávať s priemyselným odpadom, ktorý sa pridáva do zubných pást. Prírodný fluór je obsiahnutý v rastlinách – v Arnika, kostihoj, alchemilka, rebríček, nechtík, plodu šípok a i.

Fluorid sodný je známy ako karcinogén. Ovplyvňuje mozgovú a nervovú činnosť, oslabuje obličky.

V kruhoch vynikajúcich vedcov je už od tridsiatych rokov známe, že  fluorid sodný poškodzuje celkom konkrétnu oblasť nášho mozgu. V tejto oblasti je usídlená naša vôľa presadiť sa . Ak je táto poškodená fluoridom sodným, je do budúcnosti vyradená z činnosti. Fluorizovaný človek natrvalo stratí vôľu brániť sa proti ovládaniu a kontrole zvonku, a tým stráca nadobro svoju slobodu. Tento fenomén platí samozrejme ako v osobnej sfére života, ako aj v širšom sociálnom kontexte, na úradoch, voči štátu a pod. Ak Vám bude chcieť lekár naniesť na zuby fluorid sodný, nenechajte sa teda ovplyvniť argumentáciou, že to robí preto, aby Vám zub spevnil. Fluorizáciou zub skôr stvrdne a skrehne, než aby bol natrvalo odolnejší. Fluór je pre naše telo prvok síce potrebný, ale aj veľmi nebezpečný. Jeho nedostatok škodí, ale jeho prebytok snáď ešte viac. Pri prebytku fluóru sa jeho soli akumulujú v kostiach – osteoskleróza, vzniká nadmerné zvápenatenie kostí, zmena rastu a kvality zubov (i ich farby), zhrubnutie a tuhnutie kĺbov, kostné výrastky. Veľké dávky fluóru vychytávajú horčík z krvi, tým mobilizujú vápnik z kostí, takže ich odvápňujú a spôsobujú „rednutie kostí“. Veľa fluóru býva v čaji. Jeden pohár čaju (po asi 5 minútach lúhovania) obsahuje asi 0,2 mg fluóru. Preto by sa nemal piť často príliš silný čaj. V priemyselných oblastiach je prebytok fluóru bežný, pričom fluór z rastlín je oveľa toxickejší ako fluór z vody a zo vzduchu. V oblastiach s vysokým výskytom fluóru je tento prvok obsiahnutý v mnohých nápojoch a potravinách, ktoré sa tu vyrábajú. Pridáva sa do väčšiny zubných pást a ako súčasť priemyselných hnojív sa môže dostať do pôdy. Vyskytuje sa tiež v morských produktoch a ovse. Podávanie fluóru je treba vždy starostlivo zvážiť. Práve v priemyselných oblastiach býva prebytok fluóru až päťdesiatnásobný, napriek tomu sa deťom dodáva ešte zubná pasta s fluórom!

Nadbytok fluóru sa môže prejavovať škvrnami na sklovine zubov, najprv biele, potom šedé a pri väčšej nadmernosti sú škvrny hnedé až čierne. Pri otravách fluórom je postihnutý bledý, srdce bije stále pomalšie, dochádza k nevoľnostiam a k chrapotu. Ak sa vyskytujú škvrny na sklovine zubov bez ďalších sprievodných javov (pozri vyššie), môže to tiež byť následok užívania antibiotík. Fluór zostáva       v tele dlho, pretože je obsiahnutý v kostiach. Aj malé prekročenie odporúčanej dennej dávky môže spôsobiť bolesti kostí, stuhnutosť, slabosť, kriedovo biele miesta na zuboch, hnedé alebo jamkovité zuby, výrastky na kostiach, rýchle starnutie, zvýšené riziko rakoviny, vysokú úmrtnosť (v oblastiach so značnou koncentráciou fluóru vo vode až trojnásobnú ), ochabnutú a vrásčitú kožu alebo sklerodermiu. Niektorí ľudia majú hrb, čo má na svedomí  kostná fluoróza, ktorá hrozí už pri zvýšení koncentrácie fluóru vo vode o 1,5 násobok odporúčanej dávky. Teplo, pitie veľkého množstva vody a strava chudobná na bielkoviny zvyšujú príjem fluóru a jeho vedľajšie účinky. Vysoké dávky fluóru sú nesmierne jedovaté.

Akákoľvek fluorácia pitnej vody, alebo zubných pást, rovnako tak ako podávanie fluoridových tabliet deťom by mali byť zakázané. Bohužiaľ je čosi takého bežne možné a dokonca je takéto konanie navyše hradené z prostriedkov daňových poplatníkov. To isté platí aj pre pridávanie chlóru do pitnej vody a vody na kúpanie. Chlór nie je len materiálnym, ale aj energetickým jedom. Zbavuje vodu jej magnetickej energie. Tú však potrebujú predovšetkým kosti, „matky nášho zdravia“, aby boli čo možno najdlhšie zdravé. Preto by si mal človek vkladať magnetit do pohára, z ktorého pije (sú ale aj iné možnosti, ako vodu „oživiť“). Naše životné prostredie je v súčasnosti chudobné na magnetickú energiu, zato je nabité energiou elektrickou. Bohužiaľ spôsobuje tento nadbytok elektrickej energie chemicky kyslé telesné reakcie. Magnetická energia spôsobuje zásadité reakcie.

U  lekára platíme rovnako za amalgámové zubné výplne.  Krajina, ako napríklad Švédsko, tieto výplne kvôli vedecky dokázaným riziku otravy už dávno zakázali. V iných krajinách však zdravotné poisťovne preplácajú výhradne len výplne z amalgámu; ostatné výplne si musí zaplatiť pacient sám! 

Svet je postavený na hlavu. Po prevencii zdravia a prevencii predchádzania chorobám nie je ani stopy, práve naopak. Choroby a ich dôsledky akoby boli systematicky pripravované. 

Zamorovanie nášho životného prostredia postihuje všetky oblasti.  Neobmedzuje sa iba na potraviny a na prostriedky starostlivosti o telo, liečivá, pochutiny, či drogy. Nezastaví sa ani pred chlórovaním pitnej vody a vody určenej na kúpanie. Používanie kyslíka alebo k tomu vhodných zásaditých solí by bolo oveľa zmysluplnejšie. Chlór je vysoko jedovatá a karcinogénna substancia.  To preukázal energetický výskum pomocou radiestetických nástrojov. V tejto analýze sa prejavili všetky choroby, ktoré sa prejavujú v dôsledku účinku chlóru. A čosi také, ako je chlórovaná voda, používame denne na varenie a kúpeme sa v chlórovanom bazéne.

Ak budete zháňať v bežnom obchode, alebo supermarkete/ hypermarkete zubnú pastu bez fluóru – zrejme moc neuspejete. Ale napriek tomu také zubné pasty existujú. Ponúka ich už viac výrobcov. Zo svojej skúsenosti používame zubnú pastu ECODENTA  (bez fluóru), tiež máme v ponuke zubnú pastu MASTIC and HERBS (bez fluóru a navyše obsahuje výťažky z bylín).

Viac informácií o týchto výrobkoch nájdete na luviva.sk/shop.

Pre malé deti, je vhodná napr. Zubná pasta od Weledy alebo Alverde z DM drogérie.

Na túto tému existuje aj na internete veľa informácií. Pre príklad napr.

Zo stránok  www.zahady-zdravi.cz  tu (prevzatý text):

Zlúčeniny fluoridu, ktorú sú vkladané do vody (fluorizácia), zubnej pasty a do rôznych tabliet (vrátane niektorých nečakaných vitamínov), neboli nikdy pred schválením testované z hľadiska bezpečnosti. Existujú vážne obavy o tom, že fluorid predstavuje zásadné zdravotné riziko, ktorému sú denne vystavované po celom svete milióny ľudí. Nasledujúce body preukázali aj nedávne výskumy nezávislé na dentálnych spoločnostiach.

Neurotoxický vplyv a zníženie IQ

V roku 1995 neurotoxikolog a bývalý riaditeľ toxikológie na Forsyth Dental Center v Bostone Dr. Pyhllis Mullenix zverejnil výskum o pôsobení fluoridu na mozog zvierat, ktoré boli vystavené miernej úrovni. Došlo k poškodeniu mozgu a negatívny vplyv bol registrovaný aj na ich správanie. Potomkovia gravidných zvierat užívajúcich relatívne malé dávky fluoridu preukazovali hyperaktivitu. Avšak u mladých a dospelých zvierat dostávajúcich fluorid došlo k opačnému efektu – k hypoaktivite, alebo až ľahostajnosti. Toxické účinky fluoridu na centrálnu nervovú sústavu boli následne potvrdené ďalšími štúdiami. Dve nové epidemiologické štúdie, ktoré sa prikláňajú k potvrdenie neurotoxické účinky na mozog, preukázali, že deti vystavené vyšším úrovniam fluoridu majú nižšie IQ.

Štúdia zverejnená v magazíne Výskum mozgu ukazuje, že krysy pijúce iba malú časť fluoridu sodného vo vode mali histologické lézie v mozgu podobné Alzheimerovej chorobe a demencii. Okrem toho bolo pri zvýšenej expozícii fluoridom preukázané možné poškodenie krvnej mozgovej bariéry.

Príčina rakoviny

Ministerstvo zdravotníctva v New Jersey zistilo, že rakovina kostí u chlapcov bola dvakrát až sedemkrát vyššia v oblastiach, kde bola fluoridovaná voda. Vedci americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA) potvrdili, že na rakovinu kostí majú u zvieracích modelov vplyv aj fluoridy na nízkej úrovni. Nová štúdia ukazuje, že je fluorizácia spojená aj s rakovinou maternice.

Zmena štruktúry a sily kostí

Fluoridy sa postupne hromadia v kostiach a spôsobujú nepriaznivé zmeny kostnej štruktúry. Už niekoľko štúdií ukázalo, že fluorizácia vedie k zvýšeniu zlomenín bedra. Pevnosť v ťahu bedra je zničená v priebehu prijímania fluoridu.

Príčina vrodených chýb a perinatálnej úmrtnosti

Toxikológ vo Veľkej Británii nedávno zistil, že perinatálna úmrtnosť (úmrtia novorodencov) vo fluoridovanej oblasti bola o 15% vyššia ako v susedných nefluoridovaných oblastiach. Oblasti s fluórom majú pritom vyšší sociálno-ekonomický status a dalo by sa očakávať, že budú mať nižšiu perinatálnu úmrtnosť. Fluoridované oblasť mali tiež o 30% vyššie riziko Downovho syndrómu. Čile zakázalo fluorizáciu kvôli výskumu Dr. Alberta Schatza, ktorý ukázal súvislosť úmrtia dojčiat s fluorizáciou.

Neúčinnosť preukázaná

Zlúčeniny fluoridu vo vode a v doplnkoch neprináša žiadny významný ochranný efekt pre naše zuby. Všetky nedávno vo väčšom meradle vykonané výskumy preukázali nulový prínos fluorizácie vody. Preto aj krajiny bez fluorizácie vody vykazujú rovnaké zlepšenie zdravia zubov ako tie s fluorizáciou. Navyše existuje vedecký dôkaz, že nadmerná expozícia fluoridu vedie k zvýšeniu kazivosti zubov. Dokonca aj vedci, ktorí sú pre fluorizáciu, pripúšťajú, že neexistuje žiadny relevantný prieskum, ktorý by preukázal účinnosť fluoridu v prevencii vzniku zubného kazu

Narušenie imunity

Nezávislý výskum ukázal, že fluorid narúša funkčnosť imunitného systému. V Spojených štátoch, kde sú toxické zlúčeniny fluoridu bežne pridávané do vody a dávané deťom od 60. až 70. rokov, si všimneme, že väčšina ľudí z tejto generácie má chronické poruchy imunitného systému.

Akútne nežiaduce účinky

Niekoľko nezávislých a dôkladných štúdií ukázalo, že fluoridovaná voda môže spôsobiť akútne nežiaduce účinky. Niektoré z možných vedľajších prejavov sú: gastrointestinálne symptómy, stomatitída, bolesti kĺbov, polydipsia, bolesti hlavy, poruchy videnia, svalová slabosť a extrémna únava.

Počiatočná fáza kostnej fluorózy

Fluorid môže spôsobiť vážnu kostnú fluorózu. Chronická a dlhodobá expozícia množstvu fluoridu bežne sa vyskytujúcemu vo vode a potravinách v Spojených štátoch môže spôsobiť počiatočnú fázu fluorózy, ktorú môžu sprevádzať bolesti v kostiach a kĺboch, pocity pálenia, pichania a mravčenia v končatinách, svalová slabosť, chronická únava, gastrointestinálne poruchy, znížená chuť do jedla, bolesti chrbta, osteoartróza, apod. V skutočnosti môžu byť desaťročia používania fluoridov z vody a iných bežných zdrojov príčinou týchto príznakov u veľkého množstva ľudí. Navyše je potrebné mať na pamäti, že fluorid je kumulatívny jed, ktorý sa dokáže hromadiť v tele niekoľko rokov. Veľmi málo zdravotných pracovníkov je schopných rozpoznať takú situáciu, pretože lekári nie sú vyškolení na testovanie a rozpoznávanie chronickej otravy z fluoridu.

Vyššia hladina olova a arzénu

Zlúčeniny fluoridu vo vode sú často kontaminované olovom, arzénom a rádionuklidmi, pretože sú zlúčeniny fluoridu toxický odpad vedľajších produktov, ktoré pochádzajú napr. z tovární na výrobu hnojív. Štúdia zverejnená v roku 2000 ukázala, že pridávanie toxických zlúčenín fluorokremičitanu do vody ( „fluorizácia“) spôsobuje zvýšenie hladiny olova u detí.

Príčina osteoartrózy

V štúdii poblikovanej v roku 2001 v Rheumatology International vedci zistili súvislosť medzi expozíciou fluóru a vývojom osteoartrózy. Úroveň expozície, ktorá spôsobovala osteoartrózu je v Spojených štátoch úplne bežná.

Vznik chronických ochorení

Klinická štúdia na Novom Zélande ukázala, že použitie fluoridu funguje ako prospešný faktor vo vývoji repetitive Stress Injury (RSI – choroba z povolania v kancelárskych profesiách ako tenisový lakeť či syndróm karpálneho tunela). Vynechanie fluoridu a pravidelné dopĺňanie horčíka pacientom s RSI výrazne pomáha.

Trvalé znetvorenie zubov u mnohých detí

Stále veľké množstvo detí používa zubnú fluorizáciu, ktorá však spôsobuje stále nepriaznivé štrukturálne zmeny zubnej štruktúry.

Inhibuje kľúčové enzýmy

Ak sa fluorid hromadí v rôznych častiach tela po cela desaťročia, môže narušiť činnosť mnohých kľúčových enzýmov, čo je známe už celkom dlhú dobu.

Potláča funkciu štítnej žľazy

Fluorid sa podával na nízkej úrovni počas prvej polovice 20. storočia ako účinná možnosť potlačenia štítnej žľazy a liečbe hypertyreózy.

Veľký počet akútnych otráv

Fluór je extrémne jedovatý a aj pri nízkych dávkach vie spôsobiť akútnu otravu. To je dôvod, prečo sa teraz požaduje na zubných pastách s fluórom predávaných v USA varovanie o jedovatosti.

Nezávislí odborníci sú proti fluoridu vo vode

Viac ako 1500 odborníkov v EPA, vrátane expertov na toxikológiu hlasovalo proti snahe o fluorizáciu v Kalifornii kvôli zdravotným rizikám. Dokonca aj kanadská Dental Association vyzvala ľudí, aby zabránili fluorizácii vody.

Neetické

Fluorizácia znamená násilnú medikáciu vody. Niektoré praktické skúsenosti ukazujú úplný nedostatok etiky u organizácií, ktoré s fluorizáciou súvisia, hlavným cieľom je obohatenie.

Zákazy

Fluorizácia nie je legálna a nie vo veľkom množstve povolená.

História vplyvu fluoridov na človeka prostredníctvom fluorizácie pitnej vody je pretkaná klamstvami, chamtivosťou a podvodmi. Vlády, ktoré pridávajú fluorid do pitnej vody trvajú na tom, že je to bezpečné, prospešné a nevyhnutné, ale vedecké dôkazy ukazujú, že fluorid nie je bezpečný. V krajinách, kde je používaný sa vyskytujú vyššia miera rakoviny, fluorózy, osteoporózy a ďalších zdravotných problémov. Vzhľadom k tlakom z oblastí výrobcov hliníka, farmaceutických firiem a výrobcov zbraní je fluorid stále pridávaný do pitnej vody.

„Hovorte lož dostatočne hlasno a dlho a ľudia jej uveria.“ – Adolf Hitler

„Fluorizácia je najväčší prípad vedeckého podvodu tohto storočia.“ – Robert Carlton, Ph.D., bývalý vedec EPA, 1992

Príbeh začína v roku 1924, kedy Interessen Gemeinschaft Farben (IG Farben), nemecká chemická výrobná spoločnosť začala dostávať úvery od amerických bankárov, čo postupne viedlo k vytvoreniu obrovského kartelu. V roku 1928 Henry Ford a American Standard Oil Company (Rockefellerovcov) spojili svoj majetok s IG Farben a na začiatku tridsiatych rokov mali viac ako sto amerických korporácií, ktoré vlastnili dcérske spoločnosti a rôzne dojednania v Nemecku. IG Farben boli riadené holdingovou spoločnosťou, americkým IG Farben, ktorý vypísal predstavenstvo: Edsel Ford, predseda Ford Motor Company, Chas. E. Mitchell, predseda Národnej Rockerfeller City Bank of New York, Walter Teagle, predseda Standard Oil v New Yorku, Paul Warburg, predseda Federálneho rezervného systému a brat Max Warburg, finančník, Herman Metz, riaditeľ Bank of Manhattan,

Na konci druhej svetovej vojny americká vláda zaslala Charles Eliot Perkinsona, vedeckého pracovníka v odbore chémie, biochémie, fyziológie a patológie postarať sa o veľké chemické závody Farben v Nemecku. Farben vypracoval plány počas vojny na fluorizáciu okupovaných krajín, pretože sa zistilo, že fluorizácia spôsobila mierne poškodenie určitej časti mozgu, ktoré spôsobuje menšiu schopnosť pre postihnuté osoby brániť svoju slobodu a stávajú sa viac poslušnými voči orgánom. Fluorid zostáva jedným z najsilnejších anti-psychotických známych látok a je obsiahnutý v dvadsiatich piatich percentách hlavných sedatív. Ako sa uvádza v správe Rockefellera, briefing prezidenta o aktivitách CIA uvádza, že „drogový program bol súčasťou omnoho väčšieho programu CIA, ktorého cieľom je preskúmať možné spôsoby ovládania ľudského správania“ (Stephen 1995).

Mýtus, Prevencia zubného kazu ‚spojená s fluoridmi vznikla v Spojených štátoch v roku 1939, kedy vedec Gerald J. Cox, zamestnaný ALCOA, najväčším producentom toxického odpadu a fluoridu a v súčasnosti ohrozený nárokmi ľudí na odškodnenie za fluoridové poškodenie, došiel k záveru, že fluorid je prospešný zubom a tvrdil, že by mal byť pridaný do národného zásobovania vodou. V roku 1947, Oscar R. Ewing, dlhoročný ALCOA právnik, bol menovaný riaditeľom Federálnej bezpečnostnej agentúry. Počas nasledujúcich troch rokov osemdesiat sedem nových amerických miest začalo fluorizáciu ich vôd, vrátane kontrolného mesta vo štúdii fluorizácia vody v Michigane.

Nedávno odtajnené americkej vojenskej dokumenty, ako napríklad Manhattan Project, ukazujú, ako je fluorid kľúčovou chemickou látkou vo výrobe atómovej bomby. Vedci tiež začali tajné testovanie fluoridov na nič netušiacich nemocničných pacientoch a mentálne retardovaných deťoch. Zo správy „The 08 1948 Journal of American Dental Association vyplýva, že dôkazy o nepriaznivých účinkoch z fluoridu boli cenzurované v USA komisiou pre atómovú energiu z dôvodu národnej bezpečnosti“ (Griffiths 1998).

Počas roka 1990 výskum vykonaný toxikológom Harvardovej univerzity Phillis Mullenixom ukázal, že fluorid pridávaný do vody môže viesť k nižšiemu IQ a že produkoval príznaky u potkanov, ktoré sa silne podobajú deficitu pozornosti. Len pár dní pred tým, než bol výskum prijatý k publikácii, Mullenix bol vyhodený z pozície šéfa toxikológie na Forsyth Dental Center v Bostone.

Napriek rastúcemu počtu dôkazov, že je zdraviu škodlivý, Americká federálna a štátna agentúra pre verejné zdravie a veľké zubné a lekárske organizácie, ako sú American Dental Association (ADA) aj naďalej podporuje fluorid. Fluorizácia vody pokračuje napriek oznámeniu Environmental Protection Agency (EPA), že „fluorid (ktorý je pridaný do obecnej vody) je nebezpečný odpadový produkt, pre ktorý existuje veľa dôkazov o nepriaznivých účinkoch na zdravie“ (Mullenix 1998).

Hoci je fluorid až päťdesiatkrát jedovatejší ako oxid siričitý, tak stále nie je regulovaný ako látka znečisťujúca ovzdušie podľa americkej zákona o čistote ovzdušia. Vzhľadom k tomu sa tisíce ton priemyselného odpadu fluoridu nalejú do pitnej vody v celej Severnej Amerike, čo údajne podporuje žiariaci úsmev našich detí.

V auguste 2003 EPA požiadala, aby Národná rada pre výskum prehodnotila štandardy fluoridu v pitnej vode, pretože posledná revízia v roku 1993 mala nedostatky vo výskume. Znenie bolo: „Ani US Food and Drug Administration (FDA), ani Národný ústav pre dentálne výskum (Nidri), ani americká akadémia detskej stomatológie nemá nejaký dôkaz o fluoride a jeho bezpečnosti, alebo účinnosti“ (Euro 1993). Samozrejme US National Cancer Institute vyhlásil fluorid ako „dvojzmyselný karcinogén“ (Maurer 1990).

V súčasnej dobe (2009) vláda USA aj naďalej zavádza ďalšie režimy fluorizácie v celej krajine, vrátane vodného zákona, ktorý prešiel v novembri 2003.

V spoločnosti, kde boli výrobky obsahujúce azbest, olovo, berýlium a mnoho ďalších karcinogénov odvolané z trhu je prekvapivé, že fluorid je stále obhajovaný. Zrejme platí, že „Tí, ktorí manipulujú tento neviditeľný mechanizmus spoločnosti tvoria neviditeľnú vládu, ktorá je skutočnou vládnucou silou našej krajiny … naše mysle sú lisované, náš názor a myšlienky sú vytvárané ľuďmi o ktorých sme nikdy nepočuli“ (Bernays 1991).

Pozrime sa na niekoľko krajín a ich situáciu ohľadom fluoridu:

Rakúsko:
„Toxické fluoridy nikdy neboli pridané do verejného zásobovania vodou v Rakúsku.“ (M. Eisenhut, vedúci Oddelenia pre vodu, Österreichische Yereinigung für das Plyn-und Wasserfach Schubertring 14, -1015 Wien, Rakúsko,
17.februára 2000).

Belgicko:
„Táto úprava vody nebola nikdy použitá v Belgicku a nikdy nebude. „(Chr. Legros, riaditeľovi,
Belgaqua, Brusel, Belgicko 28. februára 2000).

Čína:
Fluorizácia je zakázaná. Prirodzene vysoké hladiny fluoridov vo vode sú vážnym problémom v Číne.
„Bartram povedal, že bolo mnoho ďalších, tichých hrozieb, ‚vrátane nadmerných fluoridov v zásobovaní vodou v Číne, Indii a v Afrike. V Číne samotnej 30 miliónov ľudí trpí ochromujúcim ochorením fluorózy. „(Jamie Bartram, koordinátor WHO vodu, hygienu a ochranu zdravia Program 22. marca 2002) V Číne Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že je 2,7 milióna ľudí zmrzačených skrz kostrovú fluorózu.

Slovensko:
„Od roku 1993 sa pitná voda neošetruje fluoridom vo verejnej vodovodnej sieti. Hoci fluorizácia pitnej vody nie je vlastne zakázaná.

Dánsko:
„Sme radi, že podľa dánskeho Ministerstva životného prostredia a energetiky, toxické fluoridy nikdy neboli pridané do verejného zásobovania vodou. V dôsledku toho nie je dánske mesto, ktoré by kedy bolo fluoridované. „(Klaus Werner, Kráľovskej dánskej veľvyslanectva vo Washingtone DC 22. decembra 1999).

Fínsko:
„Existujú lepšie spôsoby, ako zabezpečiť fluorid našim zubom. „(Paavo poteru, úradujúci generálny riaditeľ, Helsinki Voda, Fínsko, 7. februára 2000).
„Umelá fluorizácia pitnej vody bola realizovaná vo Fínsku len v jednom meste, v Kuopio, s populáciou asi 80.000 ľudí (1,6% fínskej populácie).
Fluorizácia začala v roku 1959 a dokončená bola v roku 1992 v dôsledku odporu miestnych obyvateľov. Najbežnejším dôvodom odporu uvedeným v tomto kontexte bolo právo jednotlivca na pitnú vodu bez ďalších chemikálií používaných na liečbu obmedzených skupín obyvateľstva.
Fluorizácia pitnej vody nie je vo Fínsku zakázaná.
(Leena Hiisvirta, M.Sc., hlavný inžinier, Ministerstvo sociálnych vecí a zdravotníctva, Fínsko 12. januára 1996.)

Francúzsko:
„Fluorid nie je uvedený v zozname chemikálií pre úpravu pitnej vody ‚. „(Louis Sanchez, riaditeľovi de la Ochrana de l’životného prostredia, 25. augusta 2000).

Nemecko:
„Všeobecne platí, že v Nemecku je fluorizácia pitnej vody zakázaná. „(Gerda Hankel-Khan, Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko 16. septembra 1999).

Maďarsko:
Zastavené z technických dôvodov v roku 1960.

India:
Prirodzene vysokými hladinami fluoridov v podzemných vodách boli postihnuté najmenej desiatky miliónov obyvateľov fluorózov, čo často vedie k zmrzačeniu skeletu. Indická vláda už pracuje na odstránení fluoridov zo zdrojov pitnej vody pre zmiernenie tejto krízy. V Indii ich 17 zo 32 štátov identifikovalo ako „endemické“ oblasti. Odhaduje sa na 66 miliónov ľudí v ohrození až 6 miliónov ľudí vážne postihnutých.

Japonsko:
Odmietnutá fluorizácia: „… môže spôsobiť zdravotné problémy ….“.

Luxembursko:
„Fluorid nikdy nebol pridaný do verejného zásobovania vodou v Luxemburgu.“ (Jean-
Marie RIES, vedúca oddelenia vody, správa De L’životné prostredie, 3. mája, 2000).

Čo je to Fluoróza

Fluoróza je ochorenie spôsobené nadmerným príjmom fluoridových solí. Fluoróza zubnej skloviny spôsobuje sfarbenie zubov a je vyvolaná príliš veľkým prívodom fluóru v dobe mineralizácie skloviny. Fluoróza spôsobuje viditeľné matne belavé, u závažnejších poškodení žltohnedé alebo hnedé škvrnky, alebo tiež prúžky. Prejavom fluorózy kostí je remodelácia kostí, známky osteosklerózy a vystupňovanie novotvarov a resorpcie kostí.

 zdroj https://qanon.sk/

Kúpou predplatného získavate prístup k workshopomvýzvam, k rôznym zaujímavým informáciám. 

Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.

Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂

Ďakujeme, že nás podporujete 🙂

 

SLEDUJTE NÁS NA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *