• 0 Položky - 0,00 
    • V košíku nie sú žiadne produkty.
Priority

Priority

Stanovte si priority.

Prioritami mnohých ľudí sú rodina, založenie podniku, výchova detí, starostlivosť o svoje zdravie, ale väčšina ich činov nezodpovedá prioritám. Pokiaľ je vaším najväčším cieľom napr. mať vlastnú firmu alebo viac času pre rodinu, tak prečo trávite napr. každý deň 2 hod. na Instagrame, Facebooku alebo iných sociálnych sieťach? Keď sa pozrieme na životy nás ľudí zistíme, že je obrovský rozdiel medzi tým, čo považujeme         za dôležité, a tým, čo v priebehu dňa skutočne robíme. 

Pre stanovenie priorít by ste si mali svoje denné činnosti rozdeliť tak, aby ste získali prehľad o tom, čo je pre vás naozaj dôležité , a ktoré činnosti vás brzdia. Toto vám pomôže oddeliť dôležité od naliehavého a sústrediť sa na to čo je skutočne dôležité. Na toto cvičenie sme pre vás pripravili dve tabuľky, jednu ako príklad a druhú, kde si môžete podľa príkladu svoje aktivity rozdeliť tak, aby naozaj spĺňali svoj účel. Súbor je v pdf., môžete si ho stiahnuť a aj vytlačiť.

V 1. tabuľke sú dôležité a naliehavé záležitosti, ktoré musíte neodkladne vybaviť. Veci, ktoré vyžadujú okamžitú pozornosť ako napr. pokiaľ máte dodať zákazku, ktorú si vyžiadal váš klient s termínom plnenia zapíšete si túto úlohu do prvej tabuľky.

V 2. tabuľke, ktorá nie je naliehavá, ale dôležitá, sú záležitosti týkajúce sa vášho osobného a profesného rozvoja. Dosiahnutie vášho cieľa. Sú to všetky činnosti, ktoré vám pomôžu dosiahnuť váš životný cieľ napr. pokiaľ chcete zmeniť povolanie, musíte navštíviť kurz, pokiaľ chcete zhodiť do leta 4 kg, musíte každý deň 30 min. cvičiť alebo chcete sa osobnostne rozvíjať, tak pokračujte v čítaní knihy o sebarozvoji. Všetky tieto činnosti patria do tabuľky 2.

V 3. tabuľke sú naliehavé, ale nedôležité činnosti. Sú to všetky tie časté prestávky, ktoré v priebehu dňa máte. Ako napr. telefonické hovory, maily, správy na Instagrame alebo Messengeri a nedôležité schôdzky ( káva s kamarátkou). 

V 4. tabuľke sa nachádzajú málo dôležité alebo naliehavé záležitosti ako je voľný čas a zábava. Najskôr teda doručíte zákazku svojmu klientovi, potom sa venujete kurzu alebo čítate knihu, potom vybavíte dôležité správy alebo emaily a nakoniec sa v rámci odpočinku môžete pozrieť na film. 

Mnoho ľudí zostáva zaseknutých v tabuľke č. 3  v domnienke že ide o tabuľku č. 1. Iní zas strácajú drahocenní čas svojho života hraním na smartfóne. Vysoko efektívni ľudia sa však zameriavajú na tabuľku č. 2, ktorá nie je naliehavá, ale dôležitá.

Keď si túto tabuľku vypíšete, zoberte si diár a snažte sa naplánovať si celý týždeň podľa stanovených priorít, hneď ráno ako prvé riešte to dôležité a naliehavé a takto postupne postupujte, až po poslednú tabuľku. 

Je veľmi dôležité pozrieť sa na svoje priority a rozobrať si ich do detailu, pretože si ušetríte tak kopu času, nadobudnete pocit dobre vykonanej práce a môžete sa bez výčitiek venovať sebe a svojim blízkym. Je to prvý krok k pocitu voľnosti, tak šup šup do toho :))