• 0 Položky - 0,00 
    • V košíku nie sú žiadne produkty.
Psychika a minerály

Psychosomatika minerálov a vitamínov v spojitosti so závislosťami

Začnem citátom od Henryho Kissingera:

„Kto kontroluje (ovláda) potraviny kontroluje (ovláda) ľudí; kto kontroluje (ovláda) energie môže kontrolovať (ovládať) celé kontinenty; kto kontroluje (ovláda) peniaze môže kontrolovať (ovládať) svet“.

Začnime vápnikom. Vápnik je jedným zo základných piliérov v ľudskom tele.  Je obsiahnutý v našich kostiach, z ktorých sa zvykne uvoľňovať a strácať. Tento dôležitý prvok je v ponímaní psychosomatiky vyjadrením toho, čo cítime a zároveň, či si pevne stojíme za tým, čo by sme chceli realizovať a nenecháme sa odradiť počiatočným neúspechom.

Nestrácajte samých seba len tým, že Vám niekto neverí. Je dôležité mať oporu v sebe samom. Veríme, že ak budeme mať peniaze, budeme mať pevnú pôdu, zdravé telo, ale tak veľmi sa mýlime. Sme súčasťou hmotného sveta, ale na druhej strane máme záujem o to, čo je v nás? Neriešte iných a nesnažte sa pretvárať samých seba na ich obraz.

Pýtajte sa: Ako veľmi si prikrášľujete príbeh, priebeh Vašej cesty, aby ste zaujali? Ako veľmi si doslova osladzujete Váš život sladkosťami?

Túžba po sladkostiach je zároveň zhmotnená túžba po láske. Súvisí s pocitom nespokojnosti, rozladenia, obáv a strachu, že nám nikto nerozumie, nepomôže a bojíme sa, že to sami nezvládneme. Láska je všade okolo nás, ale mi to nevnímame, nakoľko sa staráme viac o cudzie životy, než o seba samých. Treba pozorovať, kde nachádzame prepojenia svojho života so životmi iných. Musíme si nastaviť zdravé hranice a prijímať rozhodnutia s prihliadnutím aj na ich potreby a túžby.

Veľkú prípravu a sústredenie sa na úlohy, podporíme zvyšovaním životnej vitality, a to užívaním doplnkov ako napríklad železo pre dostatok energie. Ani si neuvedomujeme ako rozbíjame rovnováhu napr. v rodine, kedy doslova máme nechuť žiť v rodinnom dusne pod tiažou problémov a nedorozumení bez nádeje v lepší zajtrajšok.

Telo je náš pomocník pre uskutočňovanie prianí a túžob nášho vnútra. Následne našim telesným možnostiam prispôsobujeme požiadavky našej mysle. Premýšľajme, či nie sme prehnane ctižiadostiví, tvrdí a bezohľadní voči sebe, a či týmito vysokými nároky postupne nezabíjame svojho ducha.

Stresujeme sa a horčík v našom tele mizne ako voda na púšti. Láska je plná horčíka. Nájdeme ho v zrení a uvedomovaní si krás života, kľude a plynutí. Má veľa zdrojov a aj napriek tomu má väčšina populácie deficit tohto minerálu. A ani široký sortiment doplnkov tento deficit neodstránil.

Pre rýchlu možnosť skľudnenia na určitú dobu sú dostupné psychofarmaka (lieky, ktoré tĺmia činnosť určitých častí preťaženého nervového systému). Lenže pri tejto variante “práškovania“ nám po určitej dobe začne prevažovať tienistá stránka nad pozitívnou stimuláciou organizmu.

Na záver niečo k epidémii „alkoholikov“ kde je vo zvýšenej miere ničený horčík. Kto holduje prílišnému alkoholu, dlhodobo sa vzďaľuje od svojej duše s nespokojnosťou v živote. Alkoholik nedokáže prijať svoj osud, uniesť a chápať svoj kríž. „Lásku bez kríža nenájdeš a kríž bez lásky neunesieš.“

Alkoholici sa utiekajú do pomyselného sveta uvoľnenia, ktorý ich postupne zahlcuje svojim ťaživým vplyvom. Nakoniec ich alkohol zbaví toho najcennejšieho, a to radosti zo života, pocitu spokojnosti z vlastnej existencie i úcty k sebe a druhým.

Alkohol berie človeku vieru a rovnováhu, ktorú tak nutne každý jeden z nás potrebuje. Nájsť pokoj a rovnováhu v každej situácií je jedna z najťažších skúšok ľudstva. Vo chvíľach, kde je pokorený správny názor, pošliapaná dobre mienená snaha a zmarená dobre odvedená práca.

Ak máme dostatok horčíka je to pre naše telo signál, že ideme správnym smerom. Milujme, ďakujme, chápme sa a horčík prestane byť nedostatkovým minerálom. Deficit horčíka je problémom skoro celej populácie a jeho nedostatok prispieva k závažným ochoreniam. Rovnako do tejto skupiny patria vitamíny skupiny B, o ich deficite sa viac dozviete v ďalšej časti v súvislosti s autoimunitnými ochoreniami.

V tomto článku nie sú spomínané všetky minerály a vitamíny, ktoré majú priamy dopad na nervovú sústavu, ale keby sme pochopili, čo nám chce telo prostredníctvom nedostatku vitamínov a minerálov povedať, bolo by pôsobenie zakúpených doplnkov omnoho lepšie a aj miera nedostatku jednotlivých minerálov a vitamínov by sa výrazne a rýchlejšie znížila.

 Vhodná strava tento predpoklad spoľahlivého fungovania organizmu ešte viac umocní.

Položte si každý deň otázku: Ako sa dnes cítim? Sú moje rozhodnutia v súlade na všetkých troch úrovniach tela, mysle, duše?

Autor: Ivana Belušková

Kúpou predplatného získavate prístup k workshopomvýzvam, k rôznym zaujímavým informáciám. 

Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.

Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂

Ďakujeme, že nás podporujete 🙂

SLEDUJTE NÁS NA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *