• 0 Položky - 0,00 
    • V košíku nie sú žiadne produkty.
Superpotraviny a ich vplyv na organizmus

Sú to prírodné potraviny, ktoré vďaka svojmu obsahu, dodávajú telu viac energie a živín. To znamená, že majú nadpriemernú koncentráciu vitamínov, bielkovín a iných cenných zložiek. Každá superpotravina má množstvo výnimočných vlastností. Niektoré produkty ako napr. kakao alebo bobule acai – sa vyznačujú prehnane vysokým podielom antioxidantov, ktoré chránia bunky. Iné vynikajú omega mastnými kyselinami (chia semienka) alebo chlorofylom (zelená zelenina, morské riasy).

Výhoda superpotravín je, že nám pomáhajú jesť zdravšie. Aj malé množstvá stačia na to, aby ste telu dodali životne dôležité látky. Toto je obzvlášť dôležité v zime, keď je k dispozícii len málo zdravého ovocia a zeleniny. Alebo v prípadoch, ak máte jednotvárnu, málo výživnú stravu pre nedostatok času. Na rozdiel od vitamínových tabletiek, či iných výživových doplnkov dokáže telo tieto „pravé“ potraviny lepšie využiť. Ďalšou výhodou superpotravín je, že vďaka vysokej hustote živín môžete znížiť príjem potravy a napriek tomu absorbovať všetky životne dôležité látky.

Samotný názov „superfoods“ pochádza z USA, kde vegetariáni a vegáni začali hľadať nové zdravé produkty v rámci uvedomelejšieho stravovania.  

Zdravotné aspekty super potravín

Superpotraviny môžu pomôcť naštartovať metabolizmus, vybudovať imunitný systém, prečistiť, detoxikovať, či odkysliť organizmus  a tým zvýšiť osobnú pohodu. Ľudia, ktorí superpotraviny konzumujú často zdôrazňujú, že dokážu zmierniť alebo vyliečiť rôzne ochorenia  od alergií až po kardiovaskulárne ochorenia. No aj napriek tomu, by sme mali superpotraviny brať ako niečo, čo nám hlavne posilní a udrží zdravie vďaka svojim hodnotným ingredienciám. Nič viac a nič menej. A mali by chutiť, pretože práve to odlišuje príjem potravy od pôžitku.

Využitie superpotravín v kuchyni

Aby ste nezničili cenné živiny, mali by ste superpotraviny jesť čo najčastejšie surové. Väčšina z nich sa dá jednoducho začleniť do denného menu, napr. do šejkov, smoothies, šalátov a dresingov, či dezertov. Pravidelne striedajte rôzne superpotraviny, pretože každý produkt má svoje výhody. Upozorňujeme však, že naše telo reaguje na niektoré produkty až po určitom čase alebo niektoré by sa mali konzumovať len v určitých množstvách kvôli vysokej koncentrácii zložiek.

Miestne a známe superpotraviny

Medzi superpotraviny patria aj mnohé naše lokálne, či bežné potraviny. Napr. ovsené vločky s nastrúhaným jablkom a banánom.

Včelie produkty

By sa dali označiť za prvotné superpotraviny. Už starí Egypťania vedeli o ich zdraviu prospešných účinkoch. Med pozostáva hlavne z cukru. Je, ale oveľa hodnotnejším sladidlom, než je bežný domáci cukor. K sladkému sa viažu aminokyseliny, minerály, stopové prvky, antioxidanty, probiotiká a enzýmy. Keďže tieto sa pri zahrievaní ničia, med by ste mali konzumovať iba surový. Ostatné včelie produkty sú minimálne rovnako hodnotné. Peľ, ktorý včely predtrávili, čím sa stáva ľahšie stráviteľný, je hotovou vitamínovou bombou pre organizmus. Propolis, ktorý včely využívajú zo živice stromov, pôsobí ako prírodné antibiotikum a možno ho užívať vnútorne aj zvonka. Kráľovnou včelích produktov je materská kašička. Táto látka, ktorú tvoria včely robotnice z medu a peľu, si vyberá matku z normálnych lariev včiel. A jej cenné zložky poskytujú ľuďom aj kráľovské služby. Pol čajovej lyžičky denne vraj podporuje dlhodobé zdravie.

Zelená zelenina

Je na vrchole rebríčka superpotravín pre vysoký obsah chlorofylu a ďalších životne dôležitých látok. Platí: čím zelenšia zelenina, tým lepšie. Cenný je najmä kel, špenát, žerucha alebo brokolica. Aby sa ich výživné látky uchovali čo najlepšie, mali by ste ich povariť alebo blanšírovať len krátko. Špenát alebo kel sú chutné aj surové napr. v smoothie.

Kto by povedal, že čučoriedky sú jedným z najzdravších druhov ovocia? Sú to hlavne antokyány, modré pigmenty, ktoré z nich robia superpotraviny. Obsahujú veľa antioxidantov, ktoré chránia bunky pred voľnými radikálmi. A samozrejme bobule sú tiež plné vitamínov a vlákniny.

Dobrá správa pre všetkých, ktorí majú chuť na sladké : ) kakao je tiež superpotravina. Pre vaše zdravie sú preto najlepšie čisté kakaové bôby, ktoré sa niekedy dajú kúpiť aj mleté. Dobrou alternatívou je raw čokoláda, ale aj „normálna“ dobrá čokoláda s minimálne 70% kakaa obsahuje veľa super ingrediencií.

Hnedá fazuľa je plná bielkovín, železa, zinku, medi, horčíka, omega-6 mastných kyselín a mnohých ďalších životne dôležitých látok. Obsahuje tiež viac antioxidantov ako ktorákoľvek iná potravina na svete. Nehovoriac o množstve prvkov, ktoré nám pozdvihnú náladu a zvýšia sústredenie. Pri fazuli je , ale problémom, že mnohé zo superlátok sa počas spracovania stratia.

Granátové jablko, kokos, avokádo, physalis, zázvor, či vlašský orech sú pre svoje nadpriemerné nutričné ​​hodnoty tiež považované za superpotraviny.

Exotické superpotraviny

S trendom superpotravín sa k nám dostalo aj nespočetné množstvo produktov z iných kútov sveta. Zoznam exotických superhrdinov je dlhý. Tu sú niektoré z najdôležitejších:

Chia semienka

Pochádzajú z mexickej púštnej rastliny, ktorá patrí do čeľade šalviových. Dokonca aj Aztékovia a Mayovia vedeli o posilňujúcich účinkoch malých čiernych, šedých alebo bielych semienok. Ich nadpriemerný obsah bielkovín a vápnika z neho robí superpotravinu. A taký vysoký obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselín ako chia majú inak len veľmi mastné ryby. Chia semienka sú preto zaujímavé najmä pre vegetariánov a vegánov. Zrnká neutrálnej chuti okrem iného obsahujú aj veľa železa a antioxidantov. Radosť z nich majú aj alergici, pretože chia semienka sú bez lepku a dajú sa použiť napučané vo vode ako plnohodnotná náhrada vajec pri pečení. Malý tip: zo semienok sa dajú vypestovať aj chutné klíčky do šalátu. Okrem chia semienok patria medzi superpotraviny aj konopné semienka. Obsahujú aminokyseliny v mimoriadne využiteľnej forme. Sú tiež jedným z najlepších zdrojov bielkovín. Pri jeho konzumácii sa nemusíte báť stavov opitosti, pretože priemyselné konope takmer žiadne opojné THC neobsahuje.

Bobule

Medzi ovocím patrí medzi najznámejšie superpotraviny kustovnica – goji (tiež nazývaná vlčiak alebo rakytník). Žiarivo oranžové plody vlčieho bôbu stimulujú imunitný systém, pôsobia protizápalovo a antioxidačne. Ako „adaptogén“ pomáha telu ľahšie sa vyrovnať s fyzickým alebo psychickým stresom. V rodnej Číne je dokonca súčasťou tradičnej čínskej medicíny.

Acai bobule pochádzajú z palmy v amazonskom pralese. Vďaka vysokej koncentrácii antokyanov sú vysoko účinné antioxidanty. Medzi ich ďalšie hodnoty patrí 19 aminokyselín, hodnotné tuky (omega, 3,6, 9 a nenasýtená kyselina olejová) a nespočetné množstvo vitamínov a minerálov.

O niečo menej známe sú moruše. Sú fialovej, čiernej, červenej a bielej farby. Obsahujú podobný počet zdraviu prospešných vlastností ako goji a acai.

Lokálnou alternatívou exotických bobúľ je arónia európska, známa aj ako arónia. V surovom stave chutí dosť kyslo a horkasto, a preto sa predáva sušená alebo v šťavách, či džemoch. Super bobule chutia skvele v müsli, smoothies alebo dezertoch.

Riasy – napájajú potravu z vody

S ázijskou kuchyňou si riasy už dávno našli cestu aj do našich kuchýň. Mnohé z nich sú považované za superpotraviny pre ich vynikajúce zložky. Sladkovodná riasa Chlorella má zo všetkých rastlín najvyšší obsah chlorofylu. Obsahuje tiež toľko vitamínu B12, koľko sa inak nachádza len v mäse. Vďaka tomu sú výbornou náhradou pre vegetariánov a vegánov. Zvlášť pozoruhodné sú jej detoxikačné vlastnosti. Riasy chlorelly treba vždy kombinovať s potravinami s obsahom vitamínu C, aby sa v nich obsiahnuté železo lepšie využilo. Proteínovou kráľovnou je Spirulina. Nie je to riasa, ale baktéria. Prichádza s množstvom využiteľných bielkovín a dokáže bojovať proti alergiám. V obchode nájdete riasy hlavne lisované alebo ako prášok.

Super skvelé listy, korene a hľuzy

Riasy však nie sú jediné zelené časti rastlín, ktoré sa spracúvajú na superpotraviny. Listy suchozemských rastlín sú tiež tvrdé ako napr. obilné trávy. Mladé klíčky obilnín ako jačmeň, špalda, či pšenica sú bohaté na chlorofyl a enzýmy. Ak máte čas a voľno, môžete si trávu vypestovať sami a odšťaviť ju. Hotový džús sa prakticky nedá kúpiť, pretože na vzduchu rýchlo oxiduje. Dobrou alternatívou je prášok vyrobený z trávovej šťavy.

Ďalšou superpotravinou získanou z inej trávy je tigrí orech. Nepoužívajú sa tu však listy rastliny, ale podzemné plody z koreňov. Tigrí orech pôvodne pochádza z Afriky, no Arabi ho priviezli aj do Španielska. Väčšinou ich nájdeme vo forme lupienkov alebo prášku. Len tri polievkové lyžice denne by mali telu dodať všetky dôležité živiny. Korene rastliny Maca sú tiež jednou zo superpotravín. Aby mohla rastlina prežiť v neúrodnej andskej krajine Peru, vytiahne z pôdy, čo najviac živín a uloží ich do koreňov. Pre andské národy boli vždy považované za látky zvyšujúce plodnosť a libido. Ale ako adaptogén, hľuzy tiež normalizujú telesnú rovnováhu počas fyzickej alebo psychickej záťaže. Keďže sú hľuzy maca – zvyčajne ponúkané ako prášok alebo extrakt – vysoko účinné, mali by sa používať s mierou.

Načo by ste si pri nakupovaní superpotravín mali dať pozor

Superpotraviny majú pozitívny vplyv na organizmus. Žiaľ, najmä lacný tovar často obsahuje množstvo pesticídov – a to neguje pozitívny vplyv. Preto je najlepšie používať organické produkty. Tiež nakupujte svoje superpotraviny iba od dôveryhodných dodávateľov. Takže si môžete byť istí, že boli vyrobené šetrne a trvalo udržateľným spôsobom. A uistite sa, že boli upravované čo najmenej.

Záver

Pre svoju nadpriemernú hustotu živín môžu superpotraviny obohatiť naše jedlo a prispieť tak k zdravej výžive. Ponuka každodenných jedál obsahuje širokú škálu superpotravín, ktoré môžete doplniť vysoko účinnými exotickými výrobkami.

Jedno je však isté: Superpotraviny nie sú „záchrancovia“. Ak si ráno dáte do müsli s  cukrom nejaké super bobuľové ovocie, od zdravého stravovania máte ďaleko. Takže vždy treba zvážiť, s čím superpotraviny kombinujeme, aby ich efekt bol čo najúčinnejší.

 

Kúpou predplatného získavate prístup k workshopomvýzvam, k rôznym zaujímavým informáciám. 

Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.

Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂

Ďakujeme, že nás podporujete 🙂

 

SLEDUJTE NÁS NA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *