Skôr alebo neskôr sa každý človek začne pýtať po zmysle života, hľadá možnosti ako lepšie pochopiť život aj seba. Pritom nám život poslal skvelého posla, ktorý je ochotný nám všetko ukázať a vysvetliť. Je to naše telo.
Stravovať sa úplne bez mäsa je pre väčšinu ľudí, drastická zmena stravy. Aj napriek tomu sa mnohí ľudia rozhodnú stať sa vegetariánmi. Vegetariáni jedia väčšinou alebo výlučne rastlinnú stravu. Zatiaľ čo ovo-lakto-vegetariáni stále jedia vaječné a mliečne výrobky, vegáni sa vyhýbajú všetkým potravinám a produktom živočíšneho pôvodu. Je však strava skutočne taká zdravá pre telo?
Výhody vegetariánskej stravy:
Rizikové faktory mnohých chronických ochorení možno znížiť konzumáciou prevažne rastlinnej stravy. Dôvodom môže byť vysoká konzumácia potravín znižujúcich cholesterol, ako sú sójové bôby, strukoviny, orechy a rastlinné oleje. Vegetariáni jedia menej celkových a nasýtených tukov. Nasýtené tuky sa väčšinou nachádzajú v živočíšnych produktoch. Vysoká konzumácia má negatívny vplyv na zdravie srdca.
Bezmäsité stravovanie vedie k:
zlepšené hladiny cholesterolu
lepšia hladina cukru v krvi
nižší krvný tlak
nižší index telesnej hmotnosti (BMI), keďže energetický príjem je nižší v dôsledku prevažne rastlinnej stravy
Ochrana pred srdcovými chorobami
Ľudia, ktorí jedia vegetariánsku stravu, majú o 22% nižšie riziko chorôb srdca, ako je ischemická choroba srdca (ICHS), srdcové arytmie alebo infarkty. K tomuto záveru dospeli vedci z Oxfordskej univerzity. Rozdelili 48 000 účastníkov na mäsožravcov a vegetariánov a sledovali ich 18 rokov. V tomto období mali vegetariáni výrazne nižšiu pravdepodobnosť vzniku srdcových chorôb.
Pomoc pri chudnutí a cukrovke 2. typu
Vegetariáni, ktorí jedia zdravú a vyváženú stravu, majú menšiu pravdepodobnosť nadváhy alebo obezity v porovnaní s konzumentmi mäsa. Chudnutie môže vegetariánska strava podporiť. Je to hlavne preto, že rastlinné potraviny pomáhajú znižovať telesný tuk. V šesťmesačnej pozorovacej štúdii Georgijskej štátnej univerzity schudla vegetariánska skupina dvakrát viac ako skupina všežravcov. Vedci za tým vidia rôzne dôvody. Rastlinné potraviny zvyčajne obsahujú veľa vody a vlákniny. Takže rovnaké množstvo vegetariánskej stravy má celkovo menej kalórií ako mäso. Vegetariánska strava v nás mení črevný mikrobióm, teda zloženie mikroorganizmov v tráviacom trakte, ktoré ovplyvňujú našu energetickú bilanciu a pocit sýtosti. Konzumáciou rastlinných potravín sa zvyšuje citlivosť na inzulín, teda citlivé orgány na inzulín začnú reagovať, a tým vedie k vyššiemu odbúravaniu tuku. Sekundárne rastlinné látky, najmä polyfenoly, priaznivo pôsobia na telesný tuk a podporujú chudnutie.
Existuje súvislosť medzi vegetariánskou stravou a preventívnym a liečebným účinkom na diabetes 2. typu. Konzumácia spracovaného aj nespracovaného mäsa je silne spojená so vznikom cukrovky. Konzumácia vysokokvalitných potravín rastlinného pôvodu pomáha predchádzať cukrovke 2. typu, najmä celozrnné výrobky, ovocie, zelenina, strukoviny, orechy a nenasýtené tuky.
Liečba chorôb obličiek a močových ciest
Mnoho ľudí konzumuje veľa živočíšnych bielkovín a málo ovocia a zeleniny. To predstavuje veľkú záťaž pre obličky a môže zhoršiť ochorenie obličiek. Preto sa pacientom s obličkami často odporúča rastlinná strava. Vegetariáni majú o 16 percent nižšie riziko UTI. Zistila to taiwanská výskumná skupina, ktorá analyzovala stravu viac ako 12 000 ľudí a účinky na ich telo počas deviatich rokov. Vysvetlili, prečo mali vegetariáni menšiu pravdepodobnosť vzniku infekcií močových ciest: Rastlinná strava mení mikrobiálnu flóru.
- coli – Baktérie, ktoré spôsobujú najmä infekcie močových ciest, sa vyskytujú hlavne v mäse. Vegetariánska strava so svojím vysokým obsahom vlákniny môže zabrániť ich rastu, a to tak, že hodnota pH v čreve je vďaka vláknine znížená.
Dlhšia dĺžka života a riziko rakoviny Existujú dôkazy, že vegetariáni majú o niečo nižšie riziko viacerých ochorení: divertikulárne ochorenie (vydutie črevnej steny), šedý zákal, obličkové kamene, artritída, ochorenia mäkkých tkanív a metabolický syndróm. Niektoré pozorovacie štúdie zisťujú u vegetariánov dlhšiu očakávanú dĺžku života a ochranný účinok proti rakovine . Na získanie zmysluplných výsledkov o týchto vzťahoch sú však potrebné ďalšie štúdie.
Riziká vegetariánskej stravy
Dobre naplánovaná vegetariánska strava môže spĺňať odporúčania pre všetky živiny. Ale: Ak nebudete jesť vyváženú stravu, riskujete, že sa u vás objavia príznaky nedostatku . Štúdia Oxfordskej univerzity zistila, že vegetariáni mali o 20 percent vyššie riziko mŕtvice. Vedci majú podozrenie, že vegetariáni v ich štúdii mali nevyváženú stravu, a preto boli horšie zásobovaní vitamínom B12, vitamínom D alebo aminokyselinami.
Vitamín B12
Vitamín B12 sa väčšinou nachádza v živočíšnych
potravinách, t.j. v mäse, rybách, morských plodoch, vajciach a mliečnych výrobkoch. V potravinách rastlinného pôvodu sa takmer nevyskytuje. Dobrými zdrojmi sú teda: syry, vajcia a morské riasy. Vegetariánom by mal pravidelne kontrolovať stav vitamínu B-12 lekár, aby zistil, či je ich strava primeraná dennej potrebe.
Železo
Nedostatok železa je najčastejším nedostatkom živín na svete, ktorý postihuje 25 % populácie. Štúdie ukázali podobnú mieru nedostatku u vegetariánov a jedákov mäsa. Mnohé vegetariánske jedlá majú vysoký obsah železa, ako napríklad fazuľa, celé zrná alebo listová zelenina. Avšak telo je menej schopné absorbovať železo, pretože niektoré rastlinné látky vstrebávanie železa inhibujú. Konzumácia ovocia a zeleniny bohatej na vitamín C ich však zlepšuje. Väčšina vegetariánov má dostatočné množstvo železa, no niektorí by ho mali užívať navyše, napr.vo forme tabliet.
Pre koho je vegetariánska strava vhodná?
Podľa Nemeckej inštitúcie pre výživu je dobre naplánovaná, pestrá vegetariánska strava vhodná pre každého ako dlhodobá strava, pokiaľ sa konzumuje aj mlieko a mliečne výrobky. Vegánska strava si vyžaduje znalosť živín, potrieb a zloženia potravín.Obzvlášť vysoké nároky na výživu majú tehotné a dojčiace ženy, dojčatá, deti a mladí ľudia. Vegánska strava sa týmto skupinám neodporúča, vegetariánsku stravu by mal sledovať lekár.
Vegetariánska strava: áno alebo nie?
Prevažne rastlinná strava má pozitívny vplyv na organizmus a znižuje riziko mnohých chronických ochorení. To však platí len vtedy, ak sa človek stravuje vyvážene a pestro. Neexistujú žiadne pozitívne účinky, ak vegetarián jedáva každý deň len hranolky a sladkosti. Ak uvažujete o zmene stravovania, musíte si urobiť prieskum potravín a ich zložiek. Ak ste vegetarián, mali by ste tiež pravidelne absolvovať krvné testy u svojho lekára, aby ste v počiatočnom štádiu rozpoznali možné príznaky nedostatku.
Kúpou predplatného získavate prístup k workshopom, výzvam, k rôznym zaujímavým informáciám.
Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.
Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂
Ďakujeme, že nás podporujete 🙂
SLEDUJTE NÁS NA