• 0 Položky - 0,00 
    • V košíku nie sú žiadne produkty.
pravda vs. klamstvo

Zdravé telo

Bolesť zubov

Bolesť zubov môže byť spôsobená zubným kazom alebo aj precitlivenosťou na teplé, či studené jedlá a nápoje.

V ľudovom liečiteľstve sa používa na bolesť zubov lastovičník väčší a to hlavne zvonka. Odporúča sa žuť aj sušený koreň.

Ako ústna voda sa odporúča táto zmes:

lyžičníkový lieh  50g

kyselina karbolová 1g

klinčekový olej  5 kvapiek.

Na vyplachovanie úst sa používa kávová lyžička zmesi v 0,25 l vody.

Ak vás bolia zuby, skúste éterický olej z pamajoránu nakvapkať na zub alebo žuť čerstvý alebo sušený  pamajorán. Ak sa nakvapká na kúsok vaty a vloží do boľavého zuba, bolesť sa zmierni.

Rovnako tak môžete použiť éterický olej z bazalky alebo si vyrobiť kloktadlo z bazalkových listov:

2 lyžice sušených listov varíme v hrnčeku vody cca. 20 minút. Scedíme a vychladnutým odvarom kloktáme 2-3x denne.

Pri zápaloch v ústnej dutine sa preukáže aj harmanček. Kloktadlo vyrobíte tak, že 50g harmančekových kvetov povaríte 15 minút v 1 litri vody. Scedíte a necháte vychladnúť. Používate na kloktanie niekoľkokrát denne.

 

Klinček prírodné anestetikum. Ideálne je ho rozomlieť či podrviť v mažiari a potrieť boľavé miesto, ešte lepšie by však bolo ho rozhrýzť. Samozrejme ak to bolesť dovolí. Existuje aj klinčekový olej, ktorý sa používa ako kloktadlo. Uľaviť by sa vám malo najneskôr do 40 minút – priemerne však bolesť zvykne zmiznúť už do štvrťhodinky. Klinček je navyše aj prevenciou proti kazom a paradentóze.

Tinktúra z propolisu, domáci recept, ktorý je rokmi osvedčený, tak prečo ho nevyskúšať? Ak ste k bolestiam zubov náchylnejší, je ideálnou cestou, ako túto bolesť utíšiť. Na jeden diel propolisu dajte päť dielov liehu, uložte do chladničky, každý deň fľaštičku pretrepte a za dva týždne je hotovo. Potom tinktúrou opatrne potierajte boľavé miesta.

Pomôže aj šalvia. Hrsť čerstvých listov šalvie lekárskej a 500 ml studenej vody. Šalviu zalejeme vodou, zakryjeme a pomaly privedieme k varu a 5 minút povaríme. Odstavíme a ešte 10 minút necháme zakryté odstáť. Potom scedíme. Šalviovým odvarom si tri až päťkrát denne preplachujeme ústnu dutinu.

Môžeme využiť aj nechtík lekársky. 1 lyžicu sušených kvetov nechtíka lekárskeho zalejeme 150 ml vriacou vodou, prikryjeme a lúhujeme 10-15 minút, scedíme a týmto  vyplachujeme ústa podľa potreby alebo ním boľavý zub opatrne potierame.

pravda vs. klamstvo 3