Koniec prokrastinácii.
Čo je vlastne prokrastinácia?
Čo je vlastne prokrastinácia? Veľa ľudí bojuje s odkladaním svojich povinností alebo úloh na neskôr. Veľa ľudí s prokrastináciou bojuje, tu vám predstavíme niekoľko riešení ako sa jej dokážete navždy zbaviť.
Je veľmi pravdepodobné, že keď tento článok čítate, čaká na vás práve teraz nejaká činnosť, ktorú by ste mali dokončiť, ale namiesto toho radšej čítate tento článok a keď ho dočítate objavia sa vám ďalšie zaujímavé články alebo prejdete na svoj Facebook, Instagram… Ktovie koľko X krát ste si už klamali a povedali si, pozriem si ešte toto posledné a potom už budem pokračovať v práci. Spoznali ste sa?
Väčšina z nás verí, že spomínané chovanie súvisí s lenivosťou, nesústredenosťou a práve toto zmýšľanie nás vedie k seba obviňovaniu, ktoré vedie k zvýšeniu stresu, strate sebavedomia až nakoniec stratíme motiváciu pracovať a začneme prácu odkladať. V tomto si budeme hovoriť o knihe Tajomstvo pevnej vôle od Kelly Mcgonnigal, ktorá nám pomôže pochopiť, prečo sa tak správame a ako to môžeme napraviť. Kelly Mcgonnigal je známou profesorkou na Stanfordskej univerzite, ktorá skúma ako pracuje naša vôľa a ako ju môžeme posilniť.
V 1. rade musíme pochopiť, že naša vôľa je ako batéria, vyčerpáva sa. Keď sa ráno zobudíme máme jej veľa, ale v priebehu dňa postupne klesá až sa nakoniec vyčerpá úplne. Hovoriť, že niekto má silnú vôľu nie je správne, rozdiel je len v tom, že niektorí ľudia vedia so svojou vôľou pracovať lepšie. Úprimne, koľkí z Vás hneď po prebudení kontrolujú Facebook, Instagram alebo nepodstatné emaily. Asi väčšina. Keď sa sústredíme na takéto bezvýznamné aktivity hneď z rána, vyčerpáme na ne najdôležitejšiu porciu našej vôle, a keď ju potom potrebujeme pre kreatívne a produktívne úlohy, chýba nám. Preto by sme mali svoje úlohy priorizovať a tie najdôležitejšie úlohy naplánovať na začiatok nášho dňa, keď sú zásoby našej vôle najvyššie. Keď potom tie najdôležitejšie úlohy zvládneme spraviť ako prvé, budeme sa cítiť omnoho lepšie a budeme posilňovať naše sebavedomie a pevnú vôľu.
Druhým dôležitým faktorom pevnej vôle je dostatok spánku. Práve nedostatok spánku je jedným z faktorov, ktoré stoja za vznikom zlých rozhodnutí. Výskumy dokazujú, že ospalosť je ako ľahká opitosť. Väčšina z vás určite vie, že keď ste opití máte oveľa väčšiu chuť na nezdravé jedlo a rovnako tak to funguje, keď sme nevyspatí. Preto sa vždy snažme o poriadny spánok, a ak sa vám to z nejakého dôvodu nepodarí, dajte si popoludní 20 min. šlofíka. Zdriemnutie vám zresetuje hlavu a zvýši efektivitu. Väčšina nadnárodných spoločností ako je Google a Facebook a hlavne spoločnosti z Japonska majú vyhradený priestor, kde si môžu zamestnanci zdriemnuť.
Za 3. Pracujte na vašom mozgu za pomoci meditácie. A prečo práve meditácia? Dôvodom prečo sa nedokážeme sústrediť na tento okamih je, že v našich hlavách sa bez prestania odohráva nekonečná konverzácia o udalostiach budúcich a minulých, a to nám nedovoľuje sústrediť sa na prítomný okamih. Náš mozog je nástroj a tak ako ostatné nástroje ho musíme pravidelne používať tiež nechať odpočívať . Keď pracuje bez prerušenia skôr či neskôr sa pokazí. Veľa z nás si to možno ani neuvedomuje, ale neustále premýšľanie je len choroba. Určite ste sa už stretli so psychicky narušeným človekom, ktorý sa na ulici rozpráva nahlas sám so sebou. Možno si to neuvedomujeme, ale väčšina z nás je takým ľuďom podobná a rozdiel medzi nimi a nami je len taký, že sa rozprávame sami so sebou v duchu a nie nahlas, to nás nerobí príliš odlišnými. Na druhej strane to, že každý neustále premýšľa ešte neznamená, že je to normálne. Nechať mozog pracovať bez prestania je veľmi podobné tomu ako keby by sme nechali trojročné dieťa hrať sa so zápalkami v miestnosti plnej papiera. Tou najúčinnejšou metódou ako trénovať náš mozog a bojovať proti neustávajúcemu premýšľaniu je práve meditácia. Výskumy ukazujú, že práve tí, ktorí meditujú majú výkonnejší prefrontálny kortex . A prečo by nás mal zaujímať nejaký prefrontálny kortex? Je to presne tá časť mozgu, ktorá je zodpovedná za rozhodovanie a pevnú vôľu. Je to tá časť mozgu, ktorá povie nezdravému jedlu nie a robí prospešné rozhodnutia ako zobudiť sa zavčasu ráno a robiť na projekte. Zhrnieme si teda všetky 3 body, o ktorých sme hovorili.
Pamätajte si:
- Vaša vôľa je ako batéria, v priebehu dňa sa vybíja, preto tie najdôležitejšie úlohy by ste mali robiť ako prvé.
- Nepodceňujte spánok. Vždy sa snažte mať ho dostatok.
- Trénujte mozog a myseľ prostredníctvom meditácie
A na záver máme pre vás ešte dva užitočné tipy ako cvičiť ,, Ako sa učiť neodkladať veci na zajtra´´
TIP č. 1
Malé kroky
Predstavte si, že máte urobiť napr. upratať byt. Pozriete sa okolo seba, ale keď uvidíte ten neporiadok, prach na poličkách, smeti na zemi pocítite akurát tak demotiváciu a nechuť do toho celého. Tak si vezmete radšej do rúk telefón a začnete len tak surfovať po internete a zrazu si uvedomíte, že prešla jedna celá hodina. Potom si uvedomíte, že ste tým narušili tvoj plánovaný harmonogram a začnete pociťovať úzkosť a nervozitu, čo vám prácu opäť len sťaží.
Preto to skúste inak, nemyslite nato, čo vás ešte čaká, ale jednoducho začnite niečím malým, napr. spracte riady a vyčistite umývadlo. Potom si popremýšľajte, čo by ste spravili ako ďalšie a predstavujte si ako to robíte . A takto pomaly si zorganizujte celé upratovanie a pokračujte až kým nebudete s upratovaním hotoví. Celý tento proces vám zaberie len zopár minút. Trik spočíva v tom, že vás presne dostane do stavu, kedy už svoju prácu jednoducho dokončíte.
Prečo tento trik funguje? Takýmto spôsobom sa vám podarí oklamať svoju myseľ. Tým, že si prácu „rozkúskujete”, veci na vás nebudú pôsobiť ako nezdolateľná kopa povinností, ale ako séria mini činností a všetko vám pôjde oveľa jednoduchšie.
TIP č. 2
Pravidlo 2 minút
Pravidlo 2 minút je asi najjednoduchšia technika, ktorú si dokážete osvojiť. Aj napriek svojej jednoduchosti je to skvelý spôsob, ako prekonať prokrastináciu. Túto techniku môžeme chápať dvojako. Oba spôsoby sú však zaujímavé, dokážu vám pomôcť prestať prokrastinovať a udržať si zvyky. Úlohu, ktorá netrvá viac ako dve minúty, urobte hneď. Celá pointa je skrytá v tejto jednoduchej vete a netreba ju viac rozoberať. Tak, ako jednoducho je táto veta napísaná, rovnako sa realizuje. Je prekvapujúce, koľko vecí človek odkladá, aj keď by ich reálne mohol stihnúť za dve minúty. Napríklad umývanie riadu ihneď po jedle, hodenie bielizne do práčky, vynášanie odpadkov, odoslanie e-mailu a podobne.
Pravdou je, že práve tieto činnosti, ktoré nám síce nezaberú veľa času, no odkladáme ich, sa potom často kopia nielen v diári, ale hlavne v hlave. Kvôli tomu sa vám zhromažďujú myšlienky na nedokončené úlohy a v konečnom dôsledku ti spôsobujú stres.
Práve preto sa tieto činnosti dajú dostať pod kontrolu. Nielenže zvýšite svoju produktivitu a doženiete mnoho zameškaného, a zároveň aj uvoľníte priestor v hlave pre prínosnejšie myšlienky.
Prečo tento trik funguje? Takýmto spôsobom sa vám podarí oklamať svoju myseľ. Tým, že si prácu „rozkúskujete”, veci na vás nebudú pôsobiť ako nezdolateľná kopa povinností, ale ako séria mini činností a všetko vám pôjde oveľa jednoduchšie.
Inšpiráciu na tento článok sme čerpali z kanála Trochu lepší a platformy Startitup.sk
Dúfame, že vám tento článok poskytne lepšie pochopenie a pohľad nato, čo nám prokrastinácia spôsobuje. Ďakujeme, že nás čítate, ste pre nás inšpiráciou.
Kúpou predplatného získavate prístup k workshopom, výzvam, k rôznym zaujímavým informáciám.
Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.
Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂
Ďakujeme, že nás podporujete 🙂