• 0 Items - 0,00 
    • No products in the cart.
Podvedomie vs. vedomie

Inšpiráciou na tento článok bolo nutkanie napísať vám o podvedomí a vedomí, ale zaujímavé na tom bolo, že ma nutkalo inšpirovať sa nejakým racionálnym pohľadom a toto nutkanie prerástlo v želanie a želanie ma zastavilo na videu od Martina Lajpríka Podvedomie vs. vedomie 🙂

Je nádherné dopriať si deň voľna, predovšetkým, keď máte tých dní tak málo. Vtedy si naozaj uvedomujeme vzácnosť a čaro týchto chvíľ, či už chvíľ s rodinou, osamote alebo čas na zážitky, to sú veci, ktoré by mali byť každodennou súčasťou života, ale nie sú. Tieto chvíle sú veľmi vzácne a vytvárajú úžasnú prítomnosť plnú lásky, pokoja, pochopenia a šťastia. Keď máte čas na všetky veci, ktoré milujete a nemusíte riešiť bežný stereotyp. Človek by si povedal, že vaše podvedomie sa postará o všetko ostatné, že myseľ zrelaxuje, kým vy sa budete zabávať.

Ale nie vždy to tak je, pretože tie naše bežné povinnosti nás vždy počkajú a preto by sme vtedy mali dať nášmu podvedomiu viac potravy, čiže oddychu a vyraziť von. Aj keď na to nemáte čas, niečo vám iste už dlho hovorí, že si musíte nájsť čas na oddych. Urobte to a možno, sa vám vaše podvedomie poďakuje. Väčšina ľudí si predstavuje podvedomie ako nejakú mystickú entitu, ktorá sa nachádza niekde v zakázanej časti našej mysle, kde sa nachádzajú všetky tajomstvá, všetky proste nesplnené sny a úchylné predstavy. 

Veľa klientov prichádza k Martinovi na hypnózu preto, lebo počuli o podvedomí a preto si myslí, že pojem podvedomie skôr ľuďom škodí ako pomáha, pretože v prvom rade je podvedomá myseľ len terapeutický model nič viac, nič menej. Nikto nikdy podvedomie nevidel, nikto ho nedokázal, nikto ho neodmeral a myslí si, že v dohľadnej dobe sa ani nič meniť nebude. Je to model, ktorý je funkčný a to do určitej miery a určite, keď klient verí, že nejaké podvedomie existuje, tak mu to určite pomôže. Pokiaľ sa naň nebude spoliehať, pretože pokiaľ sa bude spoliehať len na svoje podvedomie, tak sa ďaleko nedostane. A preto by som vám chcela predstaviť trošku účinnejší model podvedomej mysle, ktorý Martin používa pri práci s klientami a vie, že im celkom dobre funguje. 

 

2

Je to celkom jednoduché, predstavte si svoju myseľ ako veľký hangár alebo nejaký sklad, v ktorom je zhasnuté, je tam tma a to je vaša myseľ, všetko čo máte. Vy tam prídete a máte jednu baterku, s ktorou môžete svietiť a predstavte si, že tá baterka je vaša vedomá myseľ. S tou baterkou si môžete svietiť na čo chcete, čiže teraz kým čítate tento článok, tak vnímate písmená, vnímate to prostredie, vnímate zvuky, ale nevnímate svoj pravý palec na nohe alebo svoje ľavé ucho alebo špičku svojho nosa, pokiaľ vás nato neupozorním, lebo v momente, keď vás nato upozorním, tak to začnete vnímať. A presne tak funguje naša vedomá myseľ. Skáče z jednej strany na druhú, naša pozornosť stále skáče a vníma niečo iné. Teraz napr. vnímate tento článok a keď sa otočíte a budete sa chvíľočku pozerať von oknom, tak to okno bude vo vašej vedomej mysli a článok je tak naspäť v podvedomí, čokoľvek, čo si neuvedomujete teraz, čokoľvek čo je v tme, je v podvedomí.

Takže nemusíte nikde hľadať, nemusíte nikde vŕtať, nemusíte sa snažiť nájsť tú podvedomú myseľ, pretože my v nej neustále plávame. Lenže toto fungovanie prináša so sebou aj určité dôsledky. Keď sa niečo stane v živote človeka a to mu rozbije nejakú sekciu v hangári a on sa tam potom pozrie, zasvieti si tam tou baterkou a povie si Hm.. nechám to tak, budem sa tváriť, že sa nič nestalo, že to tam nie je a zabudne na to. No ale po 15 rokoch príde ku Martinovi, sadne si na gauč a povie: “Trpím úzkosťami, neviem ako sa to stalo, ale skrátka trpím úzkosťami“.

 

Alebo sú zas ľudia, ktorí sú hyperaktívni. Prídu k nejakému regálu a povedia: “Toto nie je dobre, toto musím preorganizovať“ a povyberajú to, polka im padne za zem, polku rozbijú, potom sa to snažia dať naspäť a už im to nejde tak ako to bolo a takisto, prídu za pol roka k Martinovi a povedia: “Trpím takou a takou fóbiou“. Čiže ľudia robia veľa zvláštnych vecí v tej svojej podvedomej mysli, ale aj dobrých vecí, pretože z toho plynie ponaučenie, to ponaučenie je také, že my o sebe vždy vieme viac, než si uvedomujeme, vždy je v nás toho viac, než si uvedomujeme. Keď sa snažíme vysvetliť ako funguje naša myseľ, vždy treba mať na pamäti, že sa snažíme našou mysľou vysvetliť, ako funguje naša myseľ, čo je prakticky nemožné.

Takže bolo by podľa mňa celkom fajn mať taký zdravý odstup od týchto teórií a ako funguje myseľ, od toho, čo musí byť pravda a čo nie je pravda, ako to funguje, pretože sa nikdy nedozvieme ako to funguje a podľa Martina treba mať na to viac času než si naštudovať pár článkov alebo 5 rokov študovať vysokú školu, pretože keď sa snažíte pochopiť ako funguje naša myseľ, tak v prvom rade potrebujete skúsenosť, vnútornú skúsenosť, meditovať alebo pozerať na tú myseľ ako funguje a to sa veľa ľuďom nechce, ale určite to stojí za to, takže by odporučil skúsiť to podľa neho. Ak budete jedny z tých odvážnych, ktorí si nájdu čas pre svoju myseľ, ak budete jedny z tých, čo zoberú tú zodpovednosť do svojich rúk, znamená to, že budete mať veľký náskok pred všetkými ostatnými, pretože v dnešnej dobe sa ľudia väčšinou spoliehajú na všetko ostatné, len nie na seba. Takže, keď sa začnete spoliehať sami na seba a začnete robiť prvé malé kroky želaným smerom, môžete sa spoľahnúť, že vaše podvedomie vám bude pomáhať, pretože vaše podvedomie ste vy.

A vy ste omnoho viac, než ste si doteraz mysleli.

Autor: Lucia Matloňová

Zdroj: https://www.youtube.com/@martinlajprik

3
 

Kúpou predplatného získavate prístup k workshopomvýzvam, k rôznym zaujímavým informáciám. 

Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.

Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂

Ďakujeme, že nás podporujete 🙂

SLEDUJTE NÁS NA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *