• 0 Položky - 0,00 
    • V košíku nie sú žiadne produkty.
Ako položiť koberec

Ako správne položiť koberec

Koberce patria k najčastejšie používaným podlahovým krytinám. Nie je sa čo diviť, lebo majú množstvo výhod: koberec izoluje teplotu a tlmí hluk. Vďaka obrovskej ponuke materiálov, farieb a vzorov sa dá docieliť takmer akýkoľvek priestorový účinok. Podlahové krytiny z prírodného vlákna, napríklad z juty, kokosu a sisalu, navyše regulujú vlhkosť vzduchu a zabezpečujú tak príjemnú klímu v miestnosti.

Budeme potrebovat

  • koberec

  • hákové/trapézové čepele

  • obojstranná páska

  • skladací meter

  • rezací nôž

  • nožnice

Rozloženie koberca

Pred kúpou koberca si miestnosť presne zmerajte a dookola pridajte 10 cm. Potom si nechajte koberec na mieru narezať tak, aby vám dokonale sedel. Koberec rozviňte a potiahnete ho do správnej polohy.      Pri stenách by mal presahovať cca 10 cm. Nechajte koberec na niekoľko hodín voľne rozprestretý (napr. cez noc), aby sa vyrovnal. Podlahová krytina z prírodných vlákien sa musí aklimatizovať min. 24 hodín pri izbovej teplote.

Rezanie

Zatlačte koberec pomocou reznej hrany alebo zadnej strany nožníc do bočných rohov miestnosti. Koberec narežte pomocou noža na koberce a reznej hrany na predbežný rozmer. Pred prilepením nechajte cca 10 cm presah na „odpad“. Pri dverných rámoch a prahoch je potrebné pracovať s veľkou presnosťou: zatlačte koberec tupou stranou noža do rohu, potom ho odrežte cca o pol centimetra vyššie. Krátky presah koberca zatlačte nožom pod prah dverí.

Vnutorne rohy

Presahujúce okraje celkom odrežte. Vo vnútorných rohoch koberec najprv diagonálne narežte. Nenarezávajte koberec až k podlahe. Dbajte vždy na to, aby ste mali ostrú čepeľ (pravidelne ju vymieňajte!).

Prispôsobenie vnútorných rohov

Presahujúci koberec jednoducho zatlačte do rohov. Potom môžete úplne odrezať prečnievajúce časti koberca aj vo vnútorných rohoch bez toho, aby ste odrezali príliš veľký kus.

Vonkajšie rohy

Narežte koberec, ale opäť nie až k podlahe. Presahujúci koberec môžete jednoducho odrezať presne rovnakým spôsobom bez zatláčania, rovnako ako pri vnútorných rohoch.

Lepenie

Na prilepenie použite špeciálne lepidlo alebo obojstrannú lepiacu pásku. Ak je koberec z prírodného vlákna alebo ak má spodnú stranu z netkaného vlákna, je optimálne použiť lepiacu pásku. Lepidlo naneste na kraje a celú plochu. Pri menších plochách nalepte lepiacu pásku len na okraji koberca,           v prípade väčších plôch ju nalepte okrem okrajov aj priečne po celej ploche. Koberec pevne pritlačte pomocou akéhokoľvek predmetu s veľkou plochou.

 

Kúpou predplatného získavate prístup k workshopomvýzvam, k rôznym zaujímavým informáciám. 

Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.

Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂

Ďakujeme, že nás podporujete 🙂

SLEDUJTE NÁS NA