• 0 Položky - 0,00 
    • V košíku nie sú žiadne produkty.
Čo o vás hovoria obrázky?
Bezmyšlienkovité kreslenie na papier

Keď môj muž rieši niečo dôležité po telefóne, chodí. Mňa naopak každý telefonát, na ktorý sa potrebujem sústrediť, priková k stoličke a bezmyšlienkovite siaham po ceruzke. Zatiaľ čo takto niečo riešim, na papieri predo mnou rastú obrázky a symboly. Predtým to bol plný list štvorčekov, teraz vyhrávajú kvietky. Aký význam tie obrázky vlastne majú, ak nejaký?

Vraj v tom nie som sama – dočítala som sa, že bezmyšlienkovitým kreslením, zatiaľ čo sa na niečo sústredí, zamestnáva ruky viac ako polovica žien . A to, čo si počas premýšľania, telefonovania alebo plánovania kreslí, vraj vypovedá o tom, ako sa teraz práve cíti. Už ste sa niekedy pristihli, ako v čerstvej zamilovanosti všade kreslíte srdiečka? Tak vidíte.

Niežeby náhľad do mojich pokreslených diárov nahradil sedenie u psychológa, ale aj tak ma prekvapilo, ako vypovedajúce tie charakteristiky jednotlivých obrázkov sú. V psychoanalýze sa dokonca ujala metóda HTP („house-tree-person“, v preklade „dom-strom-osoba“), ktorá pracuje práve s kresbami.

Schválne nájdite svoje posledné kresbičky a porovnajte ich s priradenými význammi. Sedí? 🙂

Šípky znamenajú cieľavedomosť a motiváciu

Znie to vlastne tak samozrejme! Keď sa zaoberám novými veľkými plánmi a dôležitými úlohami, bezmyšlienkovité maľovky u mňa bývajú veľké, pekne vytieňované šípky alebo výkričníky. Tie kreslím hlavne keď mi počas telefónneho hovoru niečo pripadá naozaj dôležité.

Kvietky a iné rastlinné motívy sú optimistické

Keď som v dobrom rozmare a len tak potrebujem zamestnať ruky, maľujem kvietky. Nekreslila som ich vždy, až posledných pár rokov – zhruba rovnako dlho, ako trvá moje aktuálne veľmi spokojné obdobie.

Ľudia, u ktorých prevažujú „kvetinové“ kresby, vraj vyžarujú dobrú náladu. Tak dúfam, že to je tiež pravda. 🙂 Všeobecne sa považujú za veľmi ženský motív. Muži ich vraj nekreslia skoro nikdy, u žien je to naopak veľmi častá maľovka.

Typ zvieraťa, počasie, stromy tváre a oči
odráža konkrétne pocity

So zvieratami máme spojené rôzne vlastnosti: pes je poslušný, lienka je roztomilá, mačka samotárska… Napríklad môj kolega si počas rozhovoru o plánoch na budúci rok kreslil veľkého spokojného leva. Tak schválne, ako to asi myslel?

Rovnako to vraj platí pre čmáranie znakov počasia. Ak si kolega pri vedľajšom stole maľuje napríklad búrkové mraky, asi s ním dnes príjemný rozhovor nebude. Holé stromy zase naznačujú depresívne pocity, „veselé“ stromy s lístím a napríklad aj plody sú optimistické rovnako ako kvety.

Tváre a oči (tie sme na strednej kreslili mám pocit všetci a stále) svojim výrazom zodpovedajú tomu, ako sa kresliar práve cíti. Nie je to tá najčastejšia vec, čo si niekto kreslí na poradách alebo počas telefonovania, ale ak má vaša pubertálna ratolesť zošity plné plačúcich očí, skúste zistiť, čo sa deje.

Nebeské telesá? Mierite ku hviezdam

Hviezdy, slnko, mesiac, obloha (napríklad ako kŕdeľ vtákov letiacich do diaľky) – to všetko vraj znamená, že sa radi nechávate unášať fantáziou. U mňa to sú hlavne hviezdy vo chvíľach, keď po telefóne riešim veľké plány – na rozdiel od tých sprevádzaných šípkami to nie sú plány „bojové“, ale ašpiratívne.

Štvorčeky, trojuholníky a symetrické linky ukazujú
na racionalitu

Tie prichádzajú na rad, keď mozog niečo analyzuje. Predstavujem si to tak, že keď sa hlava prepne do módu „výkonný počítač“, ceruzka to odráža na papieri rovnako, ako by si kreslil robot. Keby si roboti teda kreslili. 🙂

Štvorčeky si vraj kreslíme, keď chceme byť naozaj konštruktívni, ako tehličky, z ktorých vystavíme riešenie. Ja si ich dosť často odnášam z pracovných stretnutí. Tak to je asi dobré znamenie.

Pokiaľ z nich tvoríte šachovnicu, vraj ste trpezliví a vytrvalí.

Prepojené geometické útvary sú naopak emocionálne

Myslím si, že ide skôr o tie spoje ako o to, čo spájajú. Čmárajú si ich vraj veľmi milujúce osoby, ktoré rady trávia čas s inými ľuďmi. Dúfam, že to, že také obrázky u mňa veľmi často neuvidíte, neznamená, že by som bola vyslovene nespoločenská… ale pravda je, že som veľmi veľký introvert.

Špirály, ornamenty, abstraktné a 3D obrázky idú ruka v ruke s kreativitou

Pamätám si, že takýchto obrázkov som mala plné zošity na strednej škole, v čase, keď som stále niečo tvorila a vymýšľala. Komu to zostalo dodnes, ten vraj má mozog umelca.

Cieľavedomosť sa odráža v schodoch alebo rebríkoch

To dáva zmysel, že? Keď nakuknete do poznámok ľudí, ktorí sedia na dôležitej porade, kde sa riešia plány do budúcnosti, ktoré so sebou prinesú veľa postupnej práce, aspoň u jedného z nich uvidíte práve schody alebo rebrík.

Pozor na bodky, tie signalizujú nervozitu

Ups, bodky sa mi nevyhýbajú. Keď ono je to ale celkom upokojujúce…

V pavučine sa cítime chytení

Hm. Pavučin som sa jednu dobu niečo nakreslila! Mám ale tušenie, že ma viac bavila symetria jej liniek, než že by som sa cítila chytená v pasci.

Keď kreslíte vlastné meno, veľa si uvedomujete sami seba

Je to špecialita tínedžerov – tí sa so svojimi iniciálami alebo menom vyhrajú veľmi často. Nebola som výnimka, svoju vtedajšiu prezývku som veľakrát stvárnila „umelecky“ všemožnými spôsobmi 🙂

V dospelosti vás skôr čaká písanie iniciálov niekoho, na koho práve veľa myslíte… mrk mrk.

Prečo sú kresbičky tak vypovedajúce?

Keď sa vedome sústredíme na konkrétne problémy, podvedomie si nájde cestu von nekontrolovane a pomocou obrázkov, nad ktorými vôbec nepremýšľame, to ide veľmi ľahko. Takže ich môžeme brať ako taký pomocný signalizátor emócií.

Takže pokiaľ máte chuť na malý pokus a zatiaľ si nekreslíte, pripravte si ceruzku a papier. Nevedomé kreslenie zrejme príde samo.

Inšpiratívne nápady na tvorenie nájdete tu:
 

Kúpou predplatného získavate prístup k workshopom, výzvam, k rôznym zaujímavým informáciám. 

Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.

Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂

Ďakujeme, že nás podporujete 🙂

 

Sledujte nás na

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *