Definovať kreativitu ako takú je takmer nemožné. Každý má svoj pohľad na vnímanie tejto zázračnej esencie života. Ide o tvorivú silu, ktorá nám pomáha vytvárať kúzlo zvané ŽIVOT. Pokiaľ ide o vnášanie kreativity do každodenného života, je užitočné vedieť, čo ešte charakterizuje kreativitu okrem toho, že ide o tvorivú silu.
Čítala som o tom niekoľko myšlienok v knihe Johna Cleesea „Creativity“, o ktorú by som sa s vami rada podelila. Na definovanie kreativity použil štúdiu Mac Kinnona. Mac Kinnon sa pokúsil definovať kreativitu na príklade architektov. Vypočul dve skupiny architektov:
- skupina bola považovaná za veľmi kreatívny tím
- skupina pozostávala z nekratívnych architektov
Mac Kinnon položil obom skupinám rovnaké otázky. Pri vyhodnocovaní odpovedí zistil, že sú medzi nimi len dva rozdiely:
Rozdiel č. 1: Schopnosť hrať sa.
Rozdiel bol v tom, že kreatívni architekti mali schopnosť hrať sa.
„Vedeli, ako hrať.“
To znamená, že kreatívni architekti pristupovali k svojim námetom zvedavo a so zanietením. Nezaoberali sa len modelmi alebo kresbami len preto, že projekt museli riešiť hneď teraz. Pracovali, pretože ich to stiahlo do víru zanietenia a radosti. Svoj projekt realizovali so zábavou a pre ich vlastné dobro.
Vedomosti sa dajú použiť, ale napr. radi skladáte puzzle, pretože chcete mať hotový obrázok? Alebo vás len baví hľadať ten správny dielik rámu v 1000-dielnom puzzle a potom ho nadšene pridávať k dielikom, ktoré už máte?
Baví vás ten proces skladania alebo je pre vás najdôležitejšie riešenie?
Kreatívni ľudia si tento proces užívajú – Steve Jobs v jednom zo svojich videí odporučil: „Pokračujte v hraní aj v práci.“
V každodennom živote často robíme príliš málo experimentov. Ale práve voľné experimentovanie je pre kreativitu nevyhnutné.
Rozdiel č. 2: Kreatívni ľudia odkladajú svoje rozhodnutia.
Druhým rozdielom bolo, že kreatívci odďaľovali svoje rozhodnutia. Ak dostali úlohu, najskôr sa spýtali: „Dokedy musí byť riešenie? “
Potom odpovedali: „Uvidíme sa v piatok.“ Ak úloha bola zadaná v pondelok, nechceli nájsť riešenie do utorka alebo stredy. Ale v skutočnosti si dali načas až do piatku. Či už podvedome alebo vedome vedeli, že v najbližších dňoch získajú informácie relevantné pre riešenie.
Veľkú úlohu v tom zohráva podvedomie. Pretože podvedomie pokračuje v riešení úlohy, aj keď na nej aktívne nepracujete. To poznáte sami. Niekedy, keď v noci zaspávate, prichádzate s nápadmi na problém, ktorý vás už dlho trápi. Alebo stojíte v sprche, zrazu máte skvelý nápad a vidíte oveľa jasnejšie.
Práve to pre seba využili architekti, o ktorých je známe, že sú veľmi kreatívni. Vedome či nevedome.
Kreativita potrebuje oddych, priestor a čas. Podľa Cleese je množstvo malých prerušení v každodennom živote smrťou kreativity.
Aby ste živili kreativitu zvnútra, dostali sa do tohto stavu plynutia a zvedavého experimentovania, potrebujete pokoj, čas a vhodný priestor.
V každodennom živote vás bombarduje toľko vecí, že je takmer nemožné pokračovať v rozvíjaní vašich tém cieleným spôsobom bez štruktúry. Keď sa upokojíte, všetky maličkosti a povinnosti vám vyskočia do vedomia. To je normálne. Dôležité je vydržať a stále pracovať na vyživovaní kreativity.
Ak chcete v budúcnosti vedome kreatívne pracovať, bude pre vás jednoduchšie, ak sa vyhnete rozptýleniu. Či už nápisom “Prosím nerušiť”, vypnutým mobilným telefónom alebo oznámte kolegom či rodine, že nie ste k dispozícii.
Potom si nastavte čas – napríklad 30 minút alebo ak ide o písanie 50 minút. Je dôležité, aby ste vybranej téme venovali dostatok času.
Na začiatku budete mať pravdepodobne veľa nápadov, myšlienok alebo vecí, ktoré by ste dnes chceli robiť naraz. Nemali by ste sa tým nechať zviesť. Posaďte sa, ukľudnite myšlienky a vyberte to, na čo máte momentálne najviac chuť robiť. Skúste sa naladiť do pracovnej fázy radosti a zanietenia.
Nápady na tvorivé postupy s tvorivou silou
Existuje niekoľko postupov, ktoré podporujú vašu kreativitu pri tvorivej činnosti.
S najväčšou pravdepodobnosťou budete chcieť vykonávať rutinu, ktorá najlepšie vyhovuje vášmu rozvrhu a záujmom. Nájdite si niečo, čo vás baví a na čo máte chuť. Ak sa vám napríklad vôbec nedarí začať písať, tak sa teraz do toho nenúťte, zapíšte si len všetko, čo vás napadne a vrátite sa k tomu, keď budete mať naozaj chuť to robiť.
Písanie
Písanie sa dá úžasne integrovať do každodenného života. Môžete si zapisovať problémy z práce alebo si môžete zvoliť kreatívne písanie, pretože vás to baví.
Myšlienkou tohto postupu je, že písanie je prvá vec, ktorú urobíte, keď sa ráno zobudíte. Do zápisníka si zapíšete všetko, čo vás napadne, keď vstanete. Odporúča sa písať 3 strany denne. Ak sa 3 strany zdajú veľa, začnite hoci aj s 1 odsekom. Postupom času si vytvoríte zvyk a napíšete viac strán.
Kreslenie
Kreslenie je samozrejme tiež dobrý spôsob ako rozvinúť vlastnú kreativitu. Ako alternatívu k ranným stránkam môžete začať svoj deň rannými kresbami – to znamená, že si ráno sadnete, nakreslíte obrázok alebo vymaľujete omaľovánku.
Prípadne môžete dobre využiť samotnú kresbu, aby ste do svojho každodenného života vniesli kreatívnu rutinu. Funguje to úžasne s poznámkami denného plánovania (pozn. obrázok nižšie) alebo denníkom.
Stačí si vybrať to, čo vás baví a robiť to keď sa na to naozaj cítite. Pestrosti sa medze nekladú. Samozrejme môžete maľovať aj inými spôsobmi ako napr. vodovými farbami, akrylom, kriedou, uhlíkom alebo pastelkami.
Činnosti vonku
Pohyb a pozorovanie okolia je tiež dobrou možnosťou na rozvoj kreativity. Môže to byť chôdza, skúmanie a uvedomovanie si okolia.
Aj šport pomáha pri na uvoľňovaní kreatívnych činností, pretože prečisťuje vašu myseľ. Samozrejme, môžete ísť aj von na stretnutie s kolegom, porozprávať sa s ním pri behu a len tak pozorovať, čo sa deje. Zmení sa niečo, keď ste v pohybe, na prechádzke a diskutujete na témy, o ktorých zvyčajne diskutujete sediac pri stole?
Robte to, čo je pre vás dobré.
Všetko, čo je dobré pre vás, je dobré aj pre vašu kreatívnu časť. Každý funguje inak. Preto, podobne ako pri kreslení, neexistuje správne a nesprávne.
Či už je to hudba, ktorá vás vtiahne do tvorivého procesu, meditácia, alebo skladačka. Malo by to byť to, o čom môžete priamo a intuitívne povedať: “Áno, to je pre mňa to pravé. Chcem to skúsiť.”
Najlepšie urobíte, ak začnete hneď a vyskúšate to, čo volá: „To chcem urobiť!“.
Dohodnite si stretnutie so sebou a zapíšte si ho do kalendára. Ak ste našli radosť a chcete pokračovať, pozrite sa aj na to, čo alebo kto vás podporuje v tom, aby ste zostali aktívni.
Kúpou predplatného získavate prístup k workshopom, výzvam, k rôznym zaujímavým informáciám.
Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.
Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂
Ďakujeme, že nás podporujete 🙂
SLEDUJTE NÁS NA