• 0 Položky - 0,00 
    • V košíku nie sú žiadne produkty.
Sú kreatívni ľudia šťastnejší?

Kreativita vplýva na naše emócie.

Rôzne štúdie vidia spojenie medzi šťastím a kreativitou. Ľudia, ktorí sú kreatívne založení, sa môžu pozerať na svoje problémy z rôznych perspektív a vytvárať nekonvenčné pokusy o riešenia. Dobrá vec je: Kreativita sa dá trénovať. 

Práve som v prúde…

Poznáte ten pocit byť „plne pohltený“ činnosťou? Zabúdate na čas a priestor a sústredíte sa na to, čo práve robíte? Nemáte problémy a vidíte, ako sa úloha vyrieši sama? Robí vám to radosť?

Psychológia hovoria o takzvanom „flow“. Typicky v tejto situácii nastáva zmena v prežívaní času spôsobená vysokým stupňom koncentrácie, vysokým nasadením a silným pocitom kontroly. Vtedy sa nám zdá sa akoby zastal čas.

Ľudia, ktorí sledujú svoju potrebu kreativity, dosahujú flow častejšie ako ľudia, ktorí svoju kreativitu napoužívajú.

Sú títo ľudia šťastnejší?

Existuje množstvo štúdií, ktoré dokazujú spojenie medzi zážitkom flow a šťastím. Mohla by byť teda kreativita pákou na to, aby sa ľudia cítili šťastnejší?

Myslenie je rozhodujúce

Aby sme si odpovedali na otázku, predstavíme vám rôzne myšlienkové formy a vzorce. Psychologička a výskumníčka v oblasti inteligencie Joy Paul Guilford rozlišuje dva spôsoby myslenia.

  • Konvergentné myslenie: Logický a racionálny pokus mozgu nájsť riešenie, ktoré čo najefektívnejšie vyrieši existujúci problém. Konvergentné myslenie je zamerané na cieľ, preto sa aplikuje na problémy, kde existuje jasné riešenie.
  • Divergentné myslenie: Na druhej strane opisuje schopnosť pozrieť sa na problém z viacerých perspektív. Meniace sa perspektívy a rozširovanie obzorov tu majú veľký význam; vyzývate sa a úmyselne vystupujete zo svojej komfortnej zóny. Divergentné myslenie je kľúčovou zložkou kreativity a stáva sa obzvlášť dôležité, keď existuje problém s viacerými riešeniami.
krea mar
CHARAKTERISTIKA TVORIVÉHO ČLOVEKA

Náročné konvenčné spôsoby myslenia

Ľudia, ktorí spochybňujú veci namiesto toho, aby ich prijímali tak, ako sa na prvý pohľad zdajú, sú zbehlí vo vizualizácii alternatívnych možností. Vizualizácia alternatívnych možností má tú výhodu, že dokáže myslieť spôsobom orientovaným na riešenie a vo všeobecnosti dokáže generovať viac riešení.

Vydržať frustráciu

Ľudia, ktorí sú kreatívni, dokážu lepšie vydržať a poučiť sa z neúspechu. Chápu, že zlyhanie je súčasťou cesty, ktorá môže z dlhodobého hľadiska viesť k dobrému riešeniu.

Hravé nápady

„Premýšľanie mimo krabice“ je termín, ktorý presne vystihuje tieto hravé nápady. Prostredníctvom divergentného a flexibilného myslenia je myseľ stimulovaná hľadať nápadité riešenia, ktoré sú napriek tomu realistické a realizovateľné. Hravé nápady môžu pomôcť pozitívne ovplyvniť kreativitu človeka.

“Nikdy sa neprestaneš učiť”

Ľudia, ktorí sa považujú za kreatívnejších, majú tendenciu spochybňovať svoje konštrukcie reality a vytvárať iné konštrukcie možností. Je to menej o spôsoboch, ktoré sú už známe a viac o túžbe generovať ešte viac možností.

Energie sa uvoľňujú

Alternatívny spôsob generovania pokusov o riešenie vo vás môže vyvolať úplne nové vzorce správania. Podnet na zmenu perspektívy môže znamenať, že sa zrazu nejakou témou veľa zaoberáte a chcete o nej vedieť viac.

Vytrvalosť

 Je veľmi dôležité vydržať a malými krôčikmi sa pohybovať k veľkému cieľu.

Pracujte na čiastočných úspechoch

Ide tu o to, aby sme pri pokusoch o riešenie zostali neoblomní, regulovali svoje nároky a zviditeľňovali čiastkové úspechy.

Sprístupnite riešenia ostatným

Hlavná vec sú tu komunikačné schopnosti. Sú to nové a alternatívne pokusy o riešenia zaujímavé aj pre iných ľudí?

krea2mar

Môžete trénovať kreativitu?

TU JE 5 PRAKTICKÝCH TIPOV, KTORÉ VÁM POMÔŽU STAŤ SA KREATÍVNEJŠÍMI V KAŽDODENNOM ŽIVOTE

  1. Vytvorte myšlienkovú mapu: Zhromaždite nápady na témy, ktoré máte momentálne na mysli. Vizualizujte si ich na nástenke, v diári alebo na dverách chladničky a inšpirujte sa.
  2. Vystúpte zo svojej komfortnej zóny: Vyzvite sa a urobte niečo, na čo ste sa nikdy predtým neodvážili. Takto narušíte každodennú rutinu a rozšírite si obzory.
  3. Použite svoju predstavivosť: Sny sú skvelé na vytváranie nápadov. Dovoľte si snívať a nasledujte svoje myšlienky, nekontrolovane a bez časových obmedzení.
  4. Pozorujte správanie ostatných: Venujte pozornosť tomu, ako sa iní ľudia vo vašom okolí (známi alebo neznámi) vyrovnávajú s úlohami a problémami. Počúvajte a inšpirujte sa ďalšími možnosťami.
  5. Buďte dieťaťom: Pokúste sa pristupovať k svojej úlohe alebo výzve hravým a detským spôsobom. Len si položte otázku: Prečo? z akého dôvodu? 

Nechajte sa prekvapiť novými možnosťami reality, ktoré ste vytvorili vlastnou kreativitou. Možno v krátkom čase zažijete svoj prvý flow.

Na otázku, či sú kreatívnejší ľudia vo všeobecnosti šťastnejší, je ťažké odpovedať. Dá sa však potvrdiť, že kreatívni ľudia dokážu skonštruovať viacero spôsobov riešenia problémov. Schopnosť nachádzať riešenia kreatívnym spôsobom vedie k prístupu orientovanému na riešenie a pravdepodobne aj k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu riešeniu problému, čo znamená, že stav šťastia možno dosiahnuť rýchlejšie.

 
Inšpiratívne nápady na tvorenie nájdete tu:
 

Kúpou predplatného získavate prístup k workshopom, výzvam, k rôznym zaujímavým informáciám. 

Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.

Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂

Ďakujeme, že nás podporujete 🙂

 

Sledujte nás na

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *