• 0 Items - 0,00 
    • No products in the cart.

Meditácia
Čo je vlastne meditácia?

Meditácia je cvičenie, ktoré nám slúži nato, aby sme rozvíjali našu dôležitú vlastnosť všímavosť – pozornosť a rozlišovaciu schopnosť- vnímať veci a situácie tak, ako naozaj sú.

Prečo je meditovanie v našich životoch také dôležité?

Často vidíme ľudí cez naše vlastné predstavy, ktoré o nich naša myseľ vytvára. Povieme si to na príklade: Ste so známymi na večery a stretnete priateľa, ktorý vám povie, že tí vaši známy urobili niečo, čo sa ani vám nepáči, ale keďže vidíte vašich známych len v tom obraze, v akom ich poznáte, nemôžete uveriť, že by boli takého niečoho schopní, a tak ten obraz reality zamietnete a radšej sa tvárite, akoby sa to vôbec nestalo a žijete ďalej v svojej dokonalej predstave o nich.

Alebo strach napr. Ste niekde sami a zrazu začne niečo šuchotať, vy ten zvuk neviete definovať a tak dostanete strach a pocity, s tým spojené. Mysľou vám začnú prúdiť myšlienky ako: čo ak ma prišli okradnúť, idú ma prepadnúť, sused mi robí naschvál, ruší môj nočný kľud (ak nemáte dobré vzťahy so susedom) a dostanete strach alebo vás popadne hnev. Po piatich minútach zistíte, že je v druhej izbe otvorené okno a bol to šuchot papiera, čo spadol na zem. A to je tá realita, nie to, čo vám vaša myseľ predstavila a vy ste sa nato namotali, začali to rozvíjať a vôbec ste si neuvedomovali aj inú možnú príčinu tých zvukov.

Aj keď napr. niekde len tak strácate čas a v hlave vám ide film ach ešte chvíľku potom sa už do toho pustím, aj to je obraz, obraz prokrastinácie, ktorý je vytvorený vašou mysľou a vy sa s ním stotožňujete.

Alebo si zvykneme sami pre seba hovoriť určité veci a tie v nás potom vyvolávajú pocity, bože ešte mi toho treba toľko porobiť a nebudem to stíhať kvôli tomu radu na kase a už si premietate ako budete meškať atď., ale v skutočnosti čakáte v rade pri kase. Vytvorili ste si tak sami stres, pretože keby ste sa nato pozreli z iného uhľa pohľadu, zistili by ste, že ak chcete ísť ešte predtým ako máte niečo stihnúť na nákup, musíte rátať aj s tým, že sa zdržíte dlhšie. To je skúsenosť, ktorá vás učí napr. plánovaniu. To všetko sú obrazy našej mysle a pri meditácii sa naučíte tieto obrazy pozorovať a odosobniť sa od nich. Čiže slúži nám nato, aby sme začali a videli veci tak ako naozaj sú. Pretože keď budete vidieť ako veci naozaj sú, tak si uvedomíte, že strach, hnev, odmietanie reality, smútok, bolesť atď. sú obrazy vašich určitých myšlienok, ktoré vo vás vyvolávajú tieto nepríjemné pocity. Čiže naučí vás stať sa pozorovateľom svojich myšlienok a reality.

Ako začať s meditáciami?

Naučiť sa správne meditovať je proces, ak ste ešte nikdy nemeditovali, začnite postupne pomocou našich praktických cvičení. Tu vám ponúkame niekoľko tipov, čo budete pri meditácii potrebovať.

K tejto úlohe sa postavte zodpovedne. Určte si čas, v ktorom budete pravidelne meditovať. Radšej každý deň po 10 minút. Ako raz za týždeň a intenzívne. Nové návyky si musíte vytvárať postupne, malými krokmi, aby ste aj pri nich zotrvali.

Pri meditovaní je dôležité mať vystretý chrbát. To ale neznamená, že musíte sedieť na zemi
s prekríženými nohami. Sadnite si na vankúšik, oprite sa o stenu alebo sa pohodlne posaďte na stoličku alebo si ľahnite, vystrite sa a spravte si pohodlie, aby vás počas meditácie nič nerušilo a neomínalo.

Ak budete meditovať najedení, vaše telo bude v ten moment spracovávať potravu, ktorú ste do tela prijali a energia s pozornosťou bude sústredená trávenie namiesto meditácie. Nemusíte byť úplne hladní, ale meditáciu prevádzajte aspoň 2 hodiny po jedle.

Alebo si dajte cez oči niečo, čo minimalizuje svetlo. Budete viac sústredení, pomáha to najmä tým, ktorí majú veľa myšlienok.

Nedávajte si žiadny cieľ (okrem pravidelnosti). Neočakávajte, netlačte na seba. Prejdite si jednoducho celou meditáciou, aj keď sa vám nechce a máte problém sa sústrediť sa. Či už sa sústredíte bez námahy alebo vám celý čas lietajú myšlienky vždy si zameditujte.

Praktické cvičenie č. 1

V prvom cvičení si naučíme pozorovať svoj dych. Pohodlne sa usaďte alebo si ľahnite. Ruky si položte na kolená, ak sedíte alebo vedľa tela, ak ležíte. 

Zavrite oči a vedome dýchajte. Začnite hlbokými nádychmi a výdychmi. A pomaly prechádzajte do normálneho nádychu a výdychu. Toto robte počas celého týždňa každý deň aspoň desať minút. Ak vám budú prichádzať myšlienky, čo zo začiatku určite budú, len ich spozorujte a sústreďte ďalej na nádych a výdych. Pozorovať svoj dych je základné cvičenie, ktoré vám pomôže zvýšiť vašu sústredenosť a pomôže vám začať si všímať vaše myšlienkové pochody.

Po tomto cvičení prejdeme k prvej meditácii, pri ktorej sa naučíte uvoľňovať svoje telo.