• 0 Items - 0,00 
    • No products in the cart.
Prečo nakupujeme, čo nepotrebujeme?

Veľa z nás nevie narábať s peniazmi, veľakrát sa nám stane, že dostaneme nejaké peniaze, ale ani nevieme ako a sú preč. Prečo je to tak a čo s tým robiť?

Slávny francúzsky filozof Denis Diderot prežil takmer celý svoj život takmer v chudobe. Všetko sa zmenilo, keď mu bolo 52 rokov a jeho dcéra sa mala vydávať, no nemohol jej poskytnúť veno. Napriek nedostatku majetku bolo Diderotovo meno veľmi známe. Keď sa Katarína Veľká dopočula o jeho finančných problémoch, ponúkla mu, že od neho odkúpi knižnicu. Krátko po tom šťastnom predaji si Diderot zaobstaral nové šarlátové rúcho. A to sa stalo osudným.

Diderotove šarlátovo rúcho bolo krásne. V skutočnosti tak krásne, že si hneď všimol, že to čo vlastní, vôbec k jeho novému rúchu nepasuje. Podľa jeho slov medzi rúchom a zvyškom jeho vecí nebola už žiadna koordinácia, žiadna jednota a žiadna krása. Filozof pocítil nutkanie kúpiť si nejaké nové veci, ktoré by ladili s krásou jeho rúcha. Vymenil starý koberec za nový, svoj domov si vyzdobil krásnymi sochami a lepším kuchynským stolom. Kúpil si nové zrkadlo a jeho slamené kreslo bolo odsunuté do predsiene a nahradené novým koženým kreslom. Tieto reaktívne nákupy sa stali známymi ako Diderotov efekt a ten hovorí, že získanie nového majetku často vytvára špirálu spotreby, ktorá vás vedie k získavaniu ďalších vecí. Výsledkom je, že nakoniec kupujeme veci, ktoré naše predchádzajúce JA vôbec nepotrebovalo a to len preto, aby sme sa cítili šťastní a naplnení.

diderot2

Veľa ľudí sa stáva obeťou Diderotovho efektu. Napr. kúpite si nové auto a nakoniec nakúpite všemožné veci, ktoré sa do neho vmestia. Kúpite si merač tlaku pneumatík, nabíjačku na mobil do auta, extra dáždnik, lekárničku, rôzne vône, baterku, núdzové deky atď. Všimnite si, že pri svojom starom aute ste nikdy nemali pocit, žeby ste niečo z vyššie uvedených vecí potrebovali. Takto sa dá veľmi ľahko upadnúť do rovnakej špirály spotreby  ako Diderot.

Podobné správanie môžete zaznamenať aj v iných oblastiach života. Kúpite si nové šaty a teraz musíte zohnať topánky a náušnice, čo by sa k tomu hodili. Kúpite svojmu dieťaťu bábiku a zistíte, že kupujete viac doplnkov než ste kedy vedeli, že pre bábiky existuje. Kúpite si nový gauč a zrazu pochybujete o usporiadaní celej vašej obývačky. Tie stoličky? Ten konferenčný stolík? Ten koberec? Všetko sa musí kúpiť nové.

Život má prirodzenú tendenciu hromadiť viac. Zriedka sa snažíme degradovať, zjednodušiť, odstrániť alebo znížiť. Náš prirodzený sklon je vždy hromadiť, upgradovať a stavať vyššie. Tlak na modernizáciu nášho inventára vecí je neúprosne jednosmerný, vždy stúpajúci.

Ako tomuto zabrániť?

Ako prvé je potrebné pochopiť ako to eliminovať a sústrediť sa na veci, na ktorých naozaj záleží. Takmer každý návyk je iniciovaný spúšťačom alebo narážkou. Jedným z najrýchlejších  spôsobov ako znížiť silu Diderotovho efektu je vyhnúť sa spúšťacím návykom, ktoré ho spôsobujú. Odhláste sa z odberu komerčných emailov. Stretávajte sa s priateľmi viac v parku ako v nákupnom centre. Blokujte svoje obľúbené nákupné weby. Kupujte veci, ktoré pasujú do vašej domácnosti alebo skrine. Nemusíte začínať od nuly zakaždým, keď si kúpite niečo nové.

Keď si kupujete nové oblečenie, hľadajte veci, ktoré dobre ladia s vaším súčasným šatníkom. Keď upgradujete na novú elektroniku, kúpte si veci, ktoré pasujú k vašim súčasnými, aby ste sa vyhli kupovaniu nových nabíjačiek, adaptérov alebo káblov. Stanovte si limity, ktoré si sami určíte.

Kúpte jednu vec a druhú darujte. Zakaždým, keď urobíte nový nákup, niečo darujte. Zaobstaráte si novú televíziu? Starú dajte preč, namiesto toho, aby ste ju sťahovali do inej miestnosti. Cieľom je zabrániť hromadeniu vecí, ktoré skutočne neúpotrebujete. Vždy žite svoj život tak, aby zahŕňal iba veci, ktoré vám prinášajú šťastie a radosť. Vydržte jeden mesiac bez nákupu niečoho nového. Nedovoľte si po dobu jedného mesiaca kupovať žiadne nové položky. Napr. namiesto nákupu novej kosačky si ju požičajte od suseda. Kúpte si novú košeľu skôr v sekáčoch, ako v obchodnom dome. Čím viac sa obmedzujeme, tým sme vynaliezavejší. Opustiť pripútanosť k tomu chcieť stále viac vecí. Nikdy nedosiahnete úroveň, kedy už nebudete chcieť viac nových vecí. Vždy je načo upgradovať. 

Uvedomte si, že chcieť viac je len možnosť, ktorú vám podsúva vaša myseľ, nie príkaz, ktorý musíte nasledovať. Spotrebovávať viac je našou prirodzenou tendenciou. Pri podniknutím aktívnych  krokov k zníženiu spotreby, sa váš život zlepšuje. 

Chudoba má svoje slobody, bohatstvo má svoje prekážky.

 

diderot3

Spracovala: Lucia Matloňová 

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=weWEwN8hhOw&t

 

Kúpou predplatného získavate prístup k workshopomvýzvam, k rôznym zaujímavým informáciám. 

Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.

Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂

Ďakujeme, že nás podporujete 🙂

SLEDUJTE NÁS NA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *