• 0 Položky - 0,00 
    • V košíku nie sú žiadne produkty.

Prichádza koniec školského roka i rozlúčka s mojimi predškolákmi…

Tak tu sedím pri PC a píšem z hĺbky duše, čo cítim a vnímam.

LÁSKU ale aj SMÚTOK.

Prečo?

Žiaľ v poslednej dobe sú z môjho pohľadu kladené príliš vysoké nároky na deti a tým pádom aj na nás učiteľky. Čo všetko musia vedieť, my učiteľky s nimi stihnúť a plniť učebné plány a ciele. A pritom slabne niečo iné…

Mnohé deti nevedia medzi sebou komunikovať, riešiť problémy, navzájom sa počúvať, ubližujú si slovom a činom…

Áno sú ešte malé, ale…

Kde sa v nich berie tá ,,Zloba“ ? 

Žiaľ deti sú len ZRKADLOM našej spoločnosti. Zrkadlia nám dospelým akí sme my. Pravda bolí a tak si mnohí radšej pred ňou zakrývajú oči a ,,slepí“ ukazujú na iných. Dokonca radšej prstom na svoje dieťa ako na seba.

Čo s tým?

Veľa krát si kladiem otázku, čo dnes uprednostniť v mojej práci. To, čo mám s deťmi spraviť alebo riešiť konflikty…

Niekedy nestíham s deťmi plniť všetky úlohy, ktoré mám napísané v plánoch. Radšej, ak vidím a vnímam problém, tak si s deťmi sadnem do kruhu a rozprávame sa . A tak máme kruh: PRIATEĽSTVA, PRIZNÁVACÍ, ZMIEROVACÍ, ZÁŽITKOVÝ, ZRKADLENIA, KRUH alebo skúška TRPEZLIVOSTI a iné.

Deťom sa to páči a vidím aj malé pokroky. Ale niekedy, za ten krátky čas nestihneme iné naplánované aktivity, čo ma mrzí. Ale ja cítim, že naše rozhovory majú v tú chvíľu väčší význam a prínos do ich života.

Čo je viac, VEDIEŤ alebo MILOVAŤ?

A ja tých mojich ,,beťárikov“ milujem, aj keď ma niekedy nahnevajú. Ale potom prídem objímem ich, aby cítili, že ich mám rada, takých akí sú.
Niektorí chcú byť len vodcami, iní sú naopak plachí, iní nevedia dobre rozprávať, ale prídu a bez slova vás objímu, iní nerozumejú tomuto svetu, tak žijú vo svojom vnútornom svete a nepotrebujú okolo seba ruch a veľa kamarátov…Každé dieťa je iné, v niečom vyniká a v niečom je slabšie. Ale všetky sú JEDINEČNÉ a potrebujú našu POZORNOSŤ a LÁSKU.

A čo my dospelí?

Začnime od seba, opravujme naše staré negatívne programy a vzorce správania, netrestajme sa za to, nesúďme a neviňme iných, odpúšťajme sebe a iným.

Hľadajme to pekné, dobré v sebe, v iných a hlavne v deťoch. Načo sústredíme pozornosť, to rastie. Všetko okolo nás sú ZRKADLÁ. Tak ako naše deti – vidia, vnímajú a zrkadlia.

Dopĺňajme sa, lebo tak budeme spoločne DOKONALÍ a ŠŤASTNÍ 💗

 

Viac o zrkadlení sa môžete dočítať aj v mojej knihe Zrkadlenie vo vzťahoch.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *