Kriedy
Vyrobiť si vlastnú kriedu nie je vôbec ťažké . Prírodné a úplne nezávadné farby si môžete vyrobiť zo sádry a potravinárskej farby – úplne podľa vlastných predstáv. Tvorba podporuje kreativitu, je zábavná a predchádza rizikám, ktoré niektoré kriedy z obchodov spôsobujú a sú s preukázanými karcinogénnymi prísadami znehodnotené. S domácimi kriedami sa tomuto riziku môžete vyhnúť a presne viete, čo vo vašich farbách je.
BUDETE POTREBOVAŤ
- okrúhla palica event. hrubá ceruzka, prázdne rolky toaletného papiera alebo iný predmet podobného tvaru
- papier na pečenie
- nožnice, papierová páska
- modelárska sádra alebo hobby sádra
- potravinárske farbivo, prípadne prírodné farbivo
- nádoby na miešanie
- lyžica a (drevená) varecha na miešanie zmesi
- lievik na plnenie
Poznámka: Použité druhy sadry (E516) sú zdravotne nezávadné
POSTUP
Výroba formy
Roztrhnite kúsok papiera, približne A5, na dva prúžky, každý prúžok omotajte okolo palice tak, aby na spodnom konci vyčnieval okraj a prečnievajúci okraj prehnite úplne do stredu, aby sa rolka utesnila. Utesnite spodok a spoj na dlhej strane papierovej rolky páskou.
Zmiešajte kriedovú hmotu
Najprv zmiešajte zvolenú farbu s trochou vody, potom postupne pridávajte sádru, až kým nedosiahnete kašovitú alebo jogurtovú konzistenciu. Vhodné pomery miešania nájdete nižšie v článku.
Plnenie do foriem
Kriedovú hmotu nalejeme do vyrobených foriem a naplnenú papierovú rolku opatrne klepeme o pracovnú plochu, aby sa v nej netvorili vzduchové bubliny.
Nechajte kriedu stuhnúť
Naplnené papierové nádoby umiestnite do vyšších nádob (poháre, poháre, dózy), a aby sa vysušili, aby sa neprevrátili. Po 12-36 hodinách (v závislosti od hrúbky) kriedy vytvrdnú a dajú sa z papiera odstrániť.
Vhodné zmiešavacie pomery
Nasledujúce množstvá sa vzťahujú na zarovnané lyžice a postačujú na jednu alebo dve kriedy.
Korenie na farbenie: 3 lyžice vody + 1 lyžica korenia + 3 lyžice sadry
Riedke tekuté farbivá 3 lyžice tekutého farbiva + 4 lyžice sádry
Tip: S deťmi je obzvlášť zábavné hľadať v prírode krásne farby. Jemné prášky na farbenie môžu byť mleté z kúskov tehál, pieskovca, uhlia a ďalších. Ale aj listy a kvety z rastlín môžete spracovať do farbiaceho záparu alebo sušené ako farbiaci prášok.
Kúpou predplatného získavate prístup k workshopom, výzvam, k rôznym zaujímavým informáciám.
Navštívte náš E-SHOP s množstvom zaujímavých a zdraviu prospešných produktov.
Kúpou na našej platforme nám pomáhate vytvárať ďaľšie aktivity, nový obsah a zároveň nám pomáhate tvoriť nové zmysluplné pracovné miesta 🙂
Ďakujeme, že nás podporujete 🙂
SLEDUJTE NÁS NA