• 0 Items - 0,00 
    • No products in the cart.

Ďalším zranením z detstva, ktorým si vytvárame emocionálnu stopu je bolesť z ODMIETNUTIA.

Mohla to byť fyzická neprítomnosť niektorého rodiča pri výchove ako napr. rozvod, úmrtie, častá pracovná vyťaženosť, nedostatok pozornosti pre iné aktivity a záujmy. Taktiež emocionálna nedostupnosť, ktorá sa prejavovala nezáujmom alebo nevyjadrovaním svojich pozitívnych emócií dieťaťu, že je videné, vypočuté a prijímané. 

Taktiež mohlo vznikať toto zranenie, keď bolo dieťa často trestané a odmietané za prejavené emócie. Keď neurobilo to, čo od neho rodičia očakávali a nevhodne ho trestali, hlavne ignoranciou. Svoju lásku a pozornosť si tak často podmieňovali a dieťa muselo stále niečo dokazovať, aby si ju zaslúžilo. Tiež mohlo byť často odmietané porovnávaním so  súrodencami a inými deťmi napr. výzorom, schopnosťami, zručnosťami a pod., čim ho takýmto správaním ponižovali a tým aj jeho SEBAVEDOMIE a SEBAÚCTU. Preto v detstve budujú rodičia deťom úctu ako prví svojím správaním k nim.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

Tak mohlo vzniknúť emocionálne zranenie – stopa s presvedčením, že pozornosť a úctu si musí dieťa niečím zaslúžiť. Že nie dosť dobré a prijímané a to znižovalo  jeho SEBAHODNOTU a SEBAÚCTU. Uvedomením si tohto emocionálneho zranenia z detstva, môže človek zmeniť svoje negatívne presvedčenia na pozitívne a uvedomiť si, že úcta je základná ľudská potreba, ktorú je potrebné si v sebe vybudovať alebo obnoviť. Nie si ju vynucovať negatívnym správaním, ale si ju s láskou prejavovať. V prípade odmietnutia inou osobou neznamená, že budeme odmietať aj sami seba. Práve vtedy potrebujeme cítiť k sebe lásku a úctu a venovať pozornosť sami sebe a tým ľuďom, ktorí nám ich opätujú. Tak si môžeme prejavovať vzájomnú úctu a rešpekt, vďaka ktorým môžeme byť sami sebou a tiež sa vzájomne dopĺňať.

Odmietnutím si tiež nastavujeme svoje hranice pred nevhodným a neúctivým správaním. Kedy nás mohol niekto vo svojom správaní zhodiť, oklamať, zneužiť a pod. Preto ak si seba vážime, máme k sebe úctu, odmietneme a nedovolíme iným správať sa k nám neúctivo. Odmietnutie môžu spôsobiť aj rozdielne hodnoty, potreby, priority, záujmy, ktorými sa nedokážeme dopĺňať a rešpektovať sa.

Preto je tiež dôležité vedieť povedať NIE, keď sa k nám správa niekto bez rešpektu. Keď nám niekto niečo vnucuje alebo nás manipuluje, ovláda, privlastňuje, prikazuje. Chce nás mať podľa seba a nerešpektuje naše NIE. 

Preto, ak ťa niekto odmietne, neber si to osobne. Prijmi to ako správu, že s takým človekom jednoducho neladíš. Tak nebudete vytvárať zbytočné konflikty, drámy a spôsobovať si opakované bolesti. Ušetríš si energiu pre ľudí, ktorí s tebou ladia a sú s tebou na rovnakej vlnovej dĺžke. Tak si budete prejavovať ÚCTU, ktorou budete spoločne rásť a tvoriť, nie sa ničiť.

Liekom na emocionálne zranenie z odmietnutia je SEBAÚCTA.

Preto si nezabudni každý deň pripomenúť tieto slová:

❤️ Správam sa k sebe i k druhým s úctou 

❤️ Udržujem si zdravé hranice a rešpektujem ich aj u druhych

❤️ Preto dokážem povedať NIE a rešpektujem ho aj od druhých

Tak sa časom emocionálne zranenie zahojí a budeš vytvárať zdravšie vzťahy založené na vzájomnej úcte a rešpekte.

Prvú časť si môžete prečítať TU:

O ďalšom emocionálnom zranení –  zo ZRADY sa dozviete v ďalšom video – článku.

Viac k téme nájdete na:

www.zanetcekanova.sk, 

kde si môžete prečítať ďalšie články,  kúpiť knihy a absolvovať online kurzy, ktoré vám môžu pomôcť a inšpirovať vás vo vašom osobnom rozvoji. 

Žanet

Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *